Druhá polovica novembra patrí dôležitým dňom, počas ktorých by sme nemali zabúdať, že v našej spoločnosti sú neustále prítomné rôzne formy násilia. 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 25. november je Medzinárodným dňom za odstránenie násilia páchaného na ženách. V tomto období prebieha niekoľko kampaní, akcií či diskusií, ktoré sa venujú prevencii a eliminácii násilia a sexuálneho zneužívania.
Dramaturgia Mestského divadla Žilina sa už niekoľko sezón zameriava na tieto tabuizované a pre širokú verejnosť nepopulárne témy. Avšak, sú jednými z najrozšírenejších problémov v našej spoločnosti.
Zdroj: Natália Zahradníková, marketingová špecialistka divadla
Obeťami domáceho násilia sú v 90% prípadoch ženy. Každé 5. dieťa na Slovensku zažilo nejakú z foriem násilia. O sexuálnom zneužívaní existuje mnoho predsudkov, mýtov a omylov.
Napriek narastajúcemu zviditeľňovaniu týchto faktov je nevyhnutné ich naďalej otvárať a rozprávať sa o nich. So zámerom priniesť témy, s ktorými sa naša spoločnosť ťažko vysporiadava, vznikli v Mestskom divadle dve inscenácie v réžii umeleckého šéfa Eduarda Kudláča. Inscenácia Naše fotky o sexuálnom zneužívaní na katolíckej škole a dramatizácia novely Nicol Hochholczerovej Táto izba sa nedá zjesť o vzťahu 12 ročného dievčaťa s jej učiteľom výtvarnej. Dvojicu silných inscenácii dopĺňa Kreutzerova sonáta / Čia vina? v réžii Pavla Viechu. Inscenácia spracováva tragický príbeh z novely Leva N. Tolstého o mužovi, ktorý zo žiarlivosť zabil svoju vlastnú ženu, ale zároveň odkrýva aj búrlivý a nerovnocenný vzťah slávneho spisovateľa so svojou manželkou.
Mestské divadlo Žilina pri príležitosti dní prevencie a boja proti násiliu a sexuálnemu zneužívaniu uvedie práve tieto tri inscenácie. K predstaveniam budú patriť aj dramaturgické úvody či diskusie s tvorcami inscenácií a so skúsenými psychológmi z Náruče, ktorí sa téme násilia a zneužívania profesionálne venujú - Róbertom Braciníkom a Ivetou Tarabovou.
Zdroj: Natália Zahradníková, marketingová špecialistka divadla
Cieľom tohto spoločného projektu je upozorniť na skutočnosť, že napriek dlhodobému úsiliu občianskej spoločnosti a medzinárodných i národných inštitúcií je násilie páchané na ženách a deťoch stále jednou z najrozšírenejších foriem porušovania ľudských práv a zásahu do ľudskej dôstojnosti.
Program:
1.22.11. Kreutzerova sonáta / Čia vina? - 19:00 predstavenie, 20:45 diskusia s tvorcami a s psychológom z Náruče
2.23.11. Naše fotky - 18:00 dramaturgický úvod s tvorcami a s psychológom z Náruče, 19:00 predstavenie
3.24.11. Táto izba sa nedá zjesť - 19:00 predstavenie, 20:30 diskusia s autorkou novely Nicol Hochholczerovou a psychológom z Náruče
Zdroj: Natália Zahradníková, marketingová špecialistka divadla
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť