Nedeľa 16. 06. 2024 10:02:29 | Meniny má Blanka, Bianka

100 stavieb Žilinského kraja: Kostol svätej Anny v Oravskej Lesnej (FOTOGALÉRIA)

Dominantou obce Oravská Lesná v okrese Námestovo je rímsko-katolícky kostol svätej Anny z roku 1914. Zástupcovia obce na svojom oficiálnom webe informujú, že je postavený v jedinečnom architektonickom štýle novodobej secesie.

Juliana Krčulová|22. september 2023|15:00:28

Zdroj: Facebook/Mercun Tat

Súvisiaci článok
100 stavieb Žilinského kraja: Hrad Hričov (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

V prekrásnom interiéri sa podľa ich slov spájajú ľudové a štýlové prvky, pričom jeho hodnotná architektúra prekračuje regionálny význam.

„Stavba nového kostola sa začala v roku 1910 na podnet kňaza Štefana Mnoheľa, rodáka z obce Novoť. Keď nastúpil do Oravskej Lesnej ako farár, trápil ho úbohý stav pôvodného dreveného kostola postaveného na vrchu Lehotská. Rozhodol sa tento problém riešiť výstavbou nového kostola. Miesto pre nový kostol vybral v dolinnej, v ešte dovtedy neobývanej časti obce. Postupne sa výstavba domov presunula do dolín, kde boli poveternostné podmienky chladnej Erdútky miernejšie,“ objasnili zástupcovia obce Oravská Lesná na oficiálnom webe.

kostol-kresleny.jpg Zdroj: Oravskalesna.sk

Projekty boli podľa ich slov vypracované inžiniermi z Budapešti, kostol mal stáť 83 000 rakúsko–uhorských korún, z toho 50 000 mal uhradiť „Fundus Religionis“ – ako patrón a samotní veriaci mali vyzbierať zvyšok.

„Na dobrovoľných zbierkach sa vyzbieralo len veľmi málo peňazí, nakoľko obyvatelia boli veľmi chudobní. Výstavba bola dokončená v roku 1914. Na stavbe kostola pracovali rôzni odborníci. Drevárske práce robili tesári z južnej Moravy a spracovávali miestne drevo. Murári boli z Liptova. Hlavné kamene na stĺpy boli dovážané vlakom do Oravského Podzámku.

Hlavné nosné kamene sú pieskovcové, dôkladne opracované a vyzdobené jemnými ornamentami, podobne ako ostatná časť drevenej konštrukcie. Jedinečnosťou je strecha kostola, tvorí ju drevená konštrukcia pokrytá tradičným dreveným šindľom. Tento chrám jedinečným spôsobom spája drevo, kameň, murivo a vytvára tak impozantný jednoloďový kostol v pôdoryse jednoramenného kríža. Kostol je dlhý 47 metrov. Výška veže dosahuje 37,8 metra a sú v nej umiestnené 4 zvony, ktoré zadovážil kňaz Štefan Kubičár. Do kostola sa zmestí 1 500 ľudí,“ informujú zástupcovia obce.

Severka.sk.jpg Zdroj: Severka.sk

Ďalej uviedli, že klenby kostola sú drevené, rebrá sú zdobené zúbkovaním a spočívajú na travertínových hlaviciach, na ktorých sú vytesané kríže. Oltáre podľa dostupných informácií pochádzajú z pôvodného starého kostola a z tirolských dielní zo začiatku 20. storočia.

„V roku 1905 veriaci zakúpili krížovú cestu. V 30. rokoch zakúpil kňaz Aurel Mihaliak organ, v 70. rokoch miestny rezbár Rudolf Svinčák vyrezal tri drevené lustre. Pod vedením miestneho farára Jozefa Trstenského, správca farnosti v rokoch 1995 až 2004, sa vykonali opravy zvonového mechanizmu, nosnej konštrukcie veže, výmena zariadenia interiéru, kúrenia, zateplenia, ozvučenia, elektroinštalácie, prebehlo reštaurovanie oltárov, ladenie organu, zaviedlo sa podlahové kúrenie, osvetlenie interiéru a exteriéru, vykonala sa oprava šindľovej strechy a fasády, vstupnej brány a vchodov,“ doplnili zástupcovia obce Oravská Lesná.

Severka.sk 2.jpg Zdroj: Severka.sk

Slávnostná vysviacka chrámu sa uskutočnila 31. októbra 1998 diecéznym biskupom prof. Mons. ThDr. Františkom Tondrom. V rokoch 2014 až 2015 sa renovovala jeho šindľová strecha a fasáda. Kostol svätej Anny v Oravskej Lesnej je vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

Severka.sk 3.jpg Zdroj: Severka.sk


Súvisiaci článok
100 stavieb Žilinského kraja: Znievsky hrad nad Kláštorom pod Znievom (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť