K veci sa dnes diskutovalo aj na zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré nebolo vysielané online. K plánovanej investícii sa vyjadrili zástupcovia spoločností, ktoré výstavbu plánujú. Otázky adresoval poslanec MsZ Martin Kalnický, odpovedali zástupcovia investorov Martin Dudák, zástupca riaditeľa Divízie rozvoja podniku SPP a.s. a Peter Pajerchin z Brantner Slovakia.
Martin Kalnický: „Kde je možnosť mesta, ako môže vplývať na tú výstavbu, akým spôsobom môže do tohto procesu vstúpiť, ako ho môže ovplyvniť?
Martin Dudák, SPP a.s.: „Podiel zo strany mesta je minimálne v procese územného a stavebného konania. Boli vyslovené pripomienky mesta v rámci EIA, toto sú možnosti priamo to ovplyvniť, takže mesto má významné právo proces ovplyvniť a bez povolení my sa v tej stavbe nepohneme ďalej.“
Peter Pajerchin, Brantner Slovakia: „Predstavujeme projekt, je na samospráve, ako sa k nemu postaví.“
Martin Kalnický: „Ako funguje kontrahovanie vašich zákazníkov, ide o občana, akú má možnosť, či sa rozhodne pre vás, alebo nie? Rátate s tým, že budete zvážať z existujúcej skládky materiál do vášho procesu?“
Peter Pajerchin, Brantner Slovakia: „Odpad sa kontrahuje takým spôsobom, že mesto, obec, alebo samospráva pripraví verejnú obchodnú súťaž a vyberá si zberovú spoločnosť a občania potom odovzdávajú odpad, ktorý je zbieraný tou spoločnosťou. Čiže to nie je tak, že občan si môže prísť a vybrať si spoločnosť. Je to cez verejné obstarávanie. Technológia to umožňuje, aby bol spracovávaný odpad z rozoberanej skládky, treba ale dať pozor na to, že ten odpad má inú štruktúru.“
Martin Kalnický: „Prečo práve v Martine a je to už rozhodnuté?“
Martin Dudák, SPP a.s.: „My to môžeme zrealizovať aj niekde inde. Robíme aj v Nových Zámkoch, je to v pokročilom stave, máme vyhliadnutú ďalšiu lokalitu. V Martine nám to už pri pôvodnom návrhu vychádzalo ako najvýhodnejšie, pretože je tu Martinská teplárenská, možný odberateľ toho biometánu. Je to obrovský zdroj energie.“
Peter Pajerchin, Brantner Slovakia: „Keď sa pozeráme po lokalitách, dôležitý je naozaj prístup toho potrubia, ale my sa pozeráme aj na uhlíkovú stopu.“
Martin Kalnický: „Kedy začínate s výstavbou?“
Martin Dudák, SPP a.s.: „My nemáme záujem, aby sa ten proces výstavby naťahoval, chceme, aby to začalo čím skôr fungovať.“
Martin Kalnický: „Je na investícii podiel aj zo strany mesta?“
Primátor Ján Danko: „Nulový“ uviedol primátor a zástupca Brantneru to potvrdil.
Martin Kalnický: „Čo z toho bude mať Martinčan?“
Peter Pajerchin, Brantner Slovakia: „Otočím to takto: Ako bude fungovať odpadové hospodárstvo v rámci Martina, ak tento projekt nebude? Ten odpad sa môže aj odvážať, do spaľovní, do iných lokalít, ale je potrebné si uvedomiť, že akékoľvek iné nakladanie s odpadom, ako skládkovanie je drahšie ako skládkovanie. Skládkovanie je najlacnejší spôsob, ale je prekonaný. Nechceme skládkovať, Európska únia nám neumožňuje skládkovať. Preto je kľúčom k úspechu, aby občania separovali, aby na tú skládku išlo čo najmenej. My spolu s SPP pripravujeme koncept, ktorý ponúkame samosprávam.“
Do 30 miliónovej investície sa plánuje pustiť Slovenský plynárenský priemysel spolu s firmou Brantner. Projekt má označenie CEBZ- Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu.
Od minulého roka majú obce a mestá povinnosť zabezpečiť zber kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu. O rok už na skládky nebudú môcť ukladať neupravený komunálny odpad. Spomínaný projekt by v mestách mohol vyriešiť spracovanie biologického aj komunálneho odpadu na novú, dlhodobo udržateľnú úroveň. Objem odpadu, ktorý končí na mestských skládkach by tak bol v blízkej budúcnosti výrazne nižší.
Na martinskú skládku ročne vyvezú okolo 80 tisíc ton komunálneho odpadu, toto číslo každý rok rastie. Už teraz sa obyvatelia blízkej časti Bambusky sťažujú na neustály zápach.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť