Tento týždeň prišiel s analýzou portál zregionu.sk. Podľa neho sú paneláky na Slovensku „časovanou bombou“. A redaktori sa snažili zistiť, akú majú skutočne životnosť a čo im hrozí.
Ekonóm Vladimír Brůna pre idnes.cz uviedol, že životnosť panelákov končí a o tejto téme sa prekvapujúco veľmi málo hovorí. Mnohí pritom môžu byť prekvapení a zaskočení.
Podľa Zuzany Sternovej z Technického skúšobného ústavu stavebného sa životnosť panelákov dá predĺžiť až o 20 – 30 rokov. Podmienkou je však celková rekonštrukcia.
Ešte pozitívnejší pohľad ponúkol pre idnes.cz architekt Petr Plichta. Podľa neho môžu stáť paneláky až 150 rokov. Ale... aj podľa neho záleží od toho, ako sa k nim vlastníci správajú. Lebo betónové konštrukcie základov, stien, stropov, nosných konštrukcií, či schodísk majú životnosť 150 – 200 rokov.
Negatívny vplyv však môžu mať neodborné zásahy vlastníkov do nosných stien.
Každopádne, ako konštatuje zregionu.sk, bude raz nutné paneláky zbúrať. Kedy to však bude, je ale veľmi individuálne.
Spravodajský portál SP 21 sa snažil zistiť, ako je to s panelákmi v Žiline, či v Bytči.
Podľa portálu vtedy.sk, ktorý patrí pod TASR, bol najstarší panelák v Žiline dokončený už v roku 1959. Bol to dom na sídlisku Hliny, postavený vo vtedajšej Ružičkovej kolónii, dnes stojaci na Fándlyho ulici. Ten už má 64 rokov a do naplnenia životnosti mu chýba minimálne 6 – 16 rokov.
Čínsky múr v Žiline po dokončení. FOTO: Boris Prievozník/TASR
Najdlhšia bytovka na Slovensku, tzv. Čínsky múr, oslávila minulý rok okrúhlu päťdesiatku od začiatku výstavby. Dokončený však bol pred 49 rokmi. Je dlhý 360 metrov a má 22 vchodov. Každý z nich má 8 poschodí. To sú stovky ľudí, ktorí tu našli svoj domov. Ak má byť pravdou, že za 11 rokov mu skončí životnosť, čo s nimi bude.
Samozrejme, panelák je moderne obnovený. Čo jeho životnosť môže predĺžiť o veľa desiatok rokov.
Najstaršie paneláky v Bytči boli postavené pred 51 rokmi. Aj takmer všetky panelové domy v tomto okresnom meste sú obnovené a je predpoklad, že ešte desiatky rokov budú vlastníkom slúžiť.
Ján Ratulovský z JR Reality si myslí, že ak boli paneláky poctivo urobené, vydržia. Lebo betón vydrží mnoho rokov. „Čím je starší, tým má väčšiu pevnosť. Ak sa tieto domy zrevitalizujú a nie je v nich vlhkosť, vydržia,“ hovorí.
Developerom by, podľa neho, vyhovovalo, keby sa búrali a oni mohli stavať nové. „Žiaľ, často to býva tak, že sú kvalitnejšie, ako novostavby. Treba to však posudzovať prípad od prípadu. Ale nebál by som sa toho, že by mali teraz začať padať jeden za druhým,“ uzavrel pre SP 21 Ratulovský.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť