Unikátne pieskovcové gule uprostred kysuckých lesov
Na prvý pohľad pôsobí obec Klokočov ako typická kysucká dedinka - pokojná, rozprestierajúca sa medzi zelenými svahmi a zahalená do vône ihličia. No práve tu, na ploche približne šiestich hektárov, sa nachádza niečo, čo možno nazvať prírodným unikátom. Klokočovské skálie sú guľovité pieskovcové útvary, ktoré ako by niekto starostlivo uložil do lesného porastu. Ich pôvod ostáva záhadou, no vďaka svojmu tvaru a výskytu patria k výnimočným javom na Slovensku.
„Jedná sa o celkom zaujímavé miesto a dosť významné aj pre oblasť CHKO Kysuce,“ hovorí vo svojom videu vášnivý turista Radoslav Záhumenský, ktorý sa so svojimi divákmi na platforme YouTube pravidelne delí o tipy na výlety v Žilinskom kraji. Vo svojom videu predstavil Klokočov ako „susednú dedinku“ Turzovky, z ktorej sa sem možno dostať pohodlne a rýchlo.
Zdroj: Koláž Žilina SP21/kamnavylet.sk/Branislav Turčina
A skutočne – portál kamnavylet.sk na svojom webe informoval, že k lokalite vedie modro značený turistický chodník, ktorý začína priamo pri hlavnej ceste. Po krátkom, no o niečo strmšom výstupe (približne 10 až 15 minút) sa otvorí pohľad na samotné skálie, kamenné gule v tráve a machu, niektoré pripomínajúce pozostatky z iného sveta.
Zdroj: naucnechodniky.eu/Ivan Ružek
Klokočovské skálie sú súčasťou prírodnej rezervácie, kde našli útočisko aj vzácne a ohrozené druhy rastlín a živočíchov. Vďaka náučnému chodníku s informačnými tabuľami sa návštevníci môžu dozvedieť nielen o geologickej histórii tohto miesta, ale aj o jeho význame pre miestny ekosystém.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť