Smútok namiesto radosti. Obľúbené jazierko v Dlhom Poli sa opäť stalo terčom ničenia

To, čo malo byť oddychovým miestom pre ľudí aj útočiskom pre prírodu, sa opäť stalo terčom vandalizmu. Dobrovoľníci, ktorí vdýchli nový život jazierku na Drotárskej ceste, našli kamene určené na zveľadenie nahádzané priamo do vody. Obávajú sa o život živočíchov a zvažujú monitoring lokality kamerami.

Radka Kostánová|22. jún 2026|14:00:00

Zdroj: Facebook/Vladimír Belánik

Súvisiaci článok
Prehĺbili jazierko a stal sa z neho malý prírodný raj. Drotárska cesta má novú atrakciu
Čítajte viac >

Dobrovoľníci, ktorí sa starajú o jazierko na Drotárskej ceste, zažívajú namiesto radosti z vykonanej práce opäť sklamanie. Len nedávno sa tešili z obnoveného jazierka a prvých rybičiek, no ich nadšenie vystriedala bezmocnosť pri pohľade na ďalšie poškodenie lokality.

Vladimír Belánik, jeden z dobrovoľníkov, na sociálnej sieti informoval, že pri jazierku vybudovali kamenného mužíka ako turistickú značku a priviezli ďalšie kamene, ktoré mali slúžiť na jeho rozšírenie. Počas poslednej kontroly však zistili, že kamene niekto nahádzal priamo do vody. „Dnes sme však zistili, že kamene určené na tento účel niekto, s najväčšou pravdepodobnosťou deti, opäť nahádzal priamo do vody k rybičkám. Podobný incident sa odohral už pred dvoma týždňami. Vtedy sa nám vďaka sociálnym sieťam podarilo nájsť vinníka a v spolupráci s rodičmi bola zjednaná náprava. Následne sme pri jazierku osadili informačnú tabuľu „Chráňme naše jazierko“, no krátko po jej inštalácii sa tento incident, žiaľ, zopakoval v ešte vo väčšom rozsahu,“ uviedol Belánik v príspevku.

725664706_4385614671678625_6400336662691602789_n.jpg Zdroj: Facebook/Vladimír Belánik

Dobrovoľníci upozorňujú, že nejde len o obyčajný neporiadok či detskú hru. Hádzanie kameňov do vody predstavuje priame riziko pre živočíchy, ktoré v jazierku našli svoj domov. S blížiacimi sa letnými prázdninami preto vyzývajú rodičov aj pedagógov, aby deti učili správnemu správaniu v prírode. To, čo sa môže zdať ako nevinná zábava, môže mať podľa nich vážne následky pre životné prostredie.

Obnova jazierka vznikla vďaka desiatkam hodín dobrovoľníckej práce a podpore mnohých miestnych obyvateľov, organizácií i partnerov. Práve preto ich opakované ničenie spoločného diela mrzí o to viac.

Aby predišli ďalším škodám, plánujú zabezpečiť monitoring jazierka aj ďalších miest na Náučnom chodníku Drotárskou cestou. Obracajú sa preto na verejnosť s prosbou o pomoc pri zabezpečení solárnej kamery na SIM kartu, ktorá by chránila nielen jazierko, ale aj ohnisko pri Tajomnom kríži.

Veria, že spoločným úsilím sa podarí ochrániť miesto, ktoré vzniklo pre všetkých milovníkov prírody a ktoré by malo zostať bezpečným domovom pre zvieratá aj miestom oddychu pre návštevníkov.

725947105_4385614621678630_7697080898217733511_n.jpg Zdroj: Facebook/Vladimír Belánik


Súvisiaci článok
Obľúbené miesto turistov sa mení pred očami. Drotárska cesta prekvapila novinkami
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť