Motoristi jazdiaci medzi Liptovom a Turcom si už mohli všimnúť intenzívne stavebné práce na ceste číslo I/18 medzi Hubovou a Turanmi. Ide o posledný úsek hlavného dopravného ťahu, ktorý stále nie je nahradený diaľnicou D1. Práve preto sa cestári rozhodli zvýšiť jeho kapacitu vybudovaním nových jazdných pruhov. Téme sa venovala Televízia TA3 vo svojej reportáži.
„V rámci projektu vzniknú nové jazdné pruhy, a to tak, že zjazd z diaľnice sa bude v dvoch pruhoch napájať na dva pruhy na ceste I. triedy číslo 18, a to aj v Turanoch, aj v Hubovej,“ priblížila pre TA3 hovorkyňa Slovenskej správy ciest, Jana Lukáčová. Kým v Hubovej projekt vítajú najmä z pohľadu bezpečnosti, inde vyvoláva kritiku.
Starosta Ratkova Rastislav Frkáň označil investíciu vo výške takmer troch miliónov eur za zbytočnú. Podľa neho existujú v Žilinskom kraji komunikácie v oveľa horšom stave, ktoré by si zaslúžili prednostnú rekonštrukciu.
Naopak, starosta Hubovej Stanislav Nechaj vníma rozšírenie pozitívne, no upozorňuje na možné riziká pre cyklistov. „Vyzerá to tak, že teda bude to hlavne v prospech bezpečnosti. V čom máme obavu, tak to sú cyklisti, pretože nám tu vznikne trojpruh,“ uviedol Nechaj.
Ilustračné foto. Zdroj: ndsas.sk
Rozšírenie cesty má byť len dočasným riešením. Výstavba chýbajúceho úseku diaľnice D1 medzi Turanmi a Hubovou sa totiž opäť odkladá. Verejné obstarávanie sprevádzajú námietky a celý proces sa naťahuje už niekoľko rokov. Situáciu komplikuje aj plánovaný variant diaľnice cez tunel Korbeľka. Viaceré obce v Turci dlhodobo upozorňujú, že razenie tunela môže negatívne ovplyvniť podzemné zdroje pitnej vody. „Povoľovanie výnimiek, zisťovania vodných zdrojov a stavov tých vodných zdrojov a hlavne ochrany podzemnej vody, vidíme v tom stále veľký problém,“ priznal pre TA3 Martin Schestág, starosta obce Krpeľany. Naopak, časť samospráv presadzuje povrchový variant trasy, ktorý podľa nich mohol byť už dávno dokončený.
Po otvorení tunela Višňové zaznamenal Liptov nárast dopravy o približne 3 000 až 4 000 vozidiel denne. Odborníci očakávajú, že po úplnom sprevádzkovaní diaľnice v okolí Ružomberka bude tlak na úsek medzi Hubovou a Turanmi ešte výraznejší. Práve preto má nový trojpruh slúžiť ako dočasné riešenie, ktoré zmierni každodenné kolóny dovtedy, kým sa nezačne stavať posledný chýbajúci úsek diaľnice D1.






























Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť