Sobota 15. 06. 2024 16:04:24 | Meniny má Vít

Lavínové nebezpečenstvo popoludní vo vyšších polohách Tatier stúpne

Malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí i v pondelok pre Vysoké, Západné a Nízke Tatry od polohy 1500 metrov nad morom. Popoludní stúpne na druhý stupeň, a to od výšky 1800 metrov nad morom. TASR o tom informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. FOTO: Stredisko lavínovej prevencie

TASR|8. máj 2023|09:00:02


Súvisiaci článok
Nádherné Kysuce. V obci Klubina sa nachádza takýto čarovný potôčik
Čítajte viac >

Hlavným lavínovým problémom, a to najmä popoludní, bude mokrý sneh. Počas dňa sa očakáva jasné počasie, a teda aj napriek slabšiemu ochladeniu bude silné jarné slnko intenzívne topiť najmä južné svahy. Sneh z posledného sneženia je už dobre previazaný, zrána je snehová pokrývka tvrdá a firnová.

"Počas dňa sa v úzkych strmých žľaboch najvyšších polôh môžu vyskytnúť splazy a menšie samovoľné lavíny. Na miestach s veľkou zbernou plochou sa môžu vyskytnúť aj samovoľné stredne veľké lavíny z mokrého snehu," upozornil Buliak.

Počasie počas pondelka bude ovplyvňovať tlaková výš. Fúkať bude severný až severozápadný vietor so silou tri až deväť metrov za sekundu. Teploty dosiahnu počas dňa v najvyšších polohách dva až mínus dva stupne Celzia.

Snehová pokrývka sa nachádza už len od stredných polôh. Vplyvom striedania denných plusových a nočných mínusových teplôt je zrána tvrdá, firnová, od poludnia mokrá, borivá. Celkovo sa snehová pokrývka v našich horách nachádza od výšky 1500 metrov nad morom, vo Veľkej a Malej Fatre už súvislá snehová pokrývka skoro vôbec nie je.


Súvisiaci článok
Európska prokuratúra vedie trestné stíhanie kvôli peniazom pre nemocnice. Problémových je aj 7 miliónov pre Čadcu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť