Na pokutu, ktorú dostala za parkovanie na mieste, kde predtým parkovala pravidelne, sa v skupine Súľovské skaly na Faceblooku sťažovala pani Jana.
Horolezci vinia mimovládku
„Situácia je taká, že na Súľovských skalách sa lezie už cca 40 rokov,“ informoval nás Petro a dodal, že presne toľko isto sa tam vykonávajú aj aktivity spojené s pohybom ľudí mimo vyznačeného turistického chodníka. Čiže parkovanie áut, zakladanie ohňa, atď.
„Ak sa 40 rokov táto aktivita vykonáva a nenašli sa tam žiadne nové skutočnosti, čo sa týka zákona o ochrane prírody a krajiny, tak náhle pokutovanie občanov absolútne nič nerieši. Ide skôr o šikanu. Táto činnosť nemá, a ani nebude mať žiadny vplyv na využívanie územia. To zvykové právo je tak silné, že tieto priestory sa budú naďalej pre horolezecké aktivity využívať, bez ohľadu na represie,“ napísal pre SP 21.
Podľa neho je v Súľovských skalách na realizáciu horolezeckej činnosti udelená výnimka zo zákona o Ochrane prírody a krajiny, ktorej platnosť však skončila v decembri 2022.
Horolezecký klub James ešte v októbri požiadal o novú výnimku. K jej udeleniu sa, podľa Pedra, kladne vyjadrila aj Štátna ochrana prírody Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy.
„Nič nebránilo tomu, aby bola vydaná nová výnimka, avšak do konania sa prihlásila mimovládka Ochrana prírody a poriadku (OPAP), ktorá konanie blokuje. Mimovládka má síce sídlo v Bratislave, ale jej členovia sú zo Súľova, Žiliny, Petrovíc a sú zároveň veľmi aktívnymi členmi dobrovoľnej stráže prírody, ktorí sa cez víkendy milujú obliecť do taktickej vesty, zobrať si putá, obrúsok a slzný sprej a ísť si zapokutovať,“ hovorí horolezec.
Členovia OPAP sú, podľa horolezcov, veľmi militantní. Tvrdia, že blokujú konania a sami chodia pokutovať. A podobný scenár vraj chystajú aj v iných lokalitách.
Pre horolezcov v Súľovských skalách, ktorých zastrešuje klub JAMES, to však znamená značné komplikácie a problémy.
OPAP: Mýlia sa, my za tým nie sme!
„Bohužiaľ, v tomto prípade ide len o dezinterpretáciu, nakoľko my sme žiadne pokuty neukladali a taktiež daná kontrola nebola zameraná na horolezcov, ako vyplýva aj zo správy, ktorú vydala Štátna ochrana prírody. Bola dlhodobo plánovaná a nijako nesúvisela s aktivitami horolezcov,“ reagovalo pre SP 21 OPAP.
Členovia združenia tvrdia, že oni žiadne konanie nezablokovali. Od kompetentných žiadali len podklady pre vyjadrenie, ktoré im však oni poslali neskoro, a to už v čase, kedy orgán ochrany konanie sám zastavil.
Nie je, podľa nich, ani pravda, že zákon sa 40 rokov nemenil. „Poukázali sme na skutočnosť, že výnimka umožňuje porušovanie zákona, keďže medzičasom sa zmenil aj predmet ochrany v území. Pribudli tam vyhlásené chránené vtáčie územie a územie európskeho významu, ktoré sa posudzujú podľa osobitných ustanovení zákona."
Jediným zámerom OPAP, ako tvrdia, bolo prehodnotiť výnimku, ktorá posledné roky vraj pôsobila veľa problémov vlastníkom a bežným ľuďom tak, aby sa jasne stanovili pravidlá primerané lokalite a súčasným možnostiam.
„Ak dnes, napríklad, príde 10 lezcov na 1 skalu z diaľky 200 km, tak je zrejmé, že minimálne ôsmi budú hľadať iné miesto – mimo dovolených, aby nemuseli odísť domov naprázdno. Toto je nedostatok spôsobujúci sekundárne vplyvy na územie a má veľmi negatívny vplyv a ukazuje sa ako nepostihnuteľný. Zároveň osoba s výnimkou chodiť mimo chodníka, kam bežný smrteľník ísť nemôže, sa na odľahlých miestach pod skalami neváhala utáboriť pri ohni a prenocovať tam a podobne. Došlo k množstvu výrubov a tvorbe lezeckých stien mimo povolenú výnimku, lebo sa do toho územia tí lezci už nezmestia a ako sme uviedli, navzájom sa nekoordinujú.“
Na záver členovia OPAP pre SP 21 dodali, že nechcú, aby bola kontrola spájaná s nimi, pretože to s ich snažením nesúvisí. Je však vraj v ich záujme, aby boli pravidlá nastavené tak, aby sa dodržiavali a nemuseli byť ukladané pokuty, ktoré však neputujú na nápravu škôd v danom území.
"Jedným z našich cieľov bolo aj to, aby boli vyznačené miesta na lozenie pre všetkých bez rozdielu členskej kartičky, keďže nevnímame ako správne, ak súkromný subjekt profituje z exkluzívnej výnimky a ak sú miesta, kde lezenie nemá vplyv, tak by mali mať všetci možnosť ísť si tam zaloziť," uzavrelo OPAP s tým, že so Správou CHKO Strážovské vrchy úzko komunikujú a sú v rovnakom nastavení.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť