Informáciu priniesla stránka nikefondsportu.sk. Prinášame vám z neho podstatné časti. Dozviete sa o tom, ako funguje FA UNITED, koľko detí v ňom pôsobí, na aký účel použijú peniaze, ale najmä to, preto či Trenča Lobotka vybral akadémiu blízko Žiliny. Všetko prezradil šéf klubu Peter Galadík.
Odmena za príkladnú starostlivosť
Viete, čo spája obce Nededza, Kotrčiná Lúčka a Gbeľany zo severu Slovenska? Futbalová akadémia United alebo v skratke FA United. Niké športovec mesiaca Stanislav Lobotka nám prezradil, že si ju vybral pre príkladnú starostlivosť o futbalové talenty.
Otázku, prečo si FA United vybral elitný stredopoliar sme položili aj prezidentovi klubu Petrovi Galadíkovi: „Osobne som sa s ním nikdy nestretol, ale jeho agent Braňo Jašurek u nás má syna. Viackrát sa zúčastnil tréningov, a tak videl akým spôsobom pracujeme. Dôkazom jeho spokojnosti s našou prácou je aj to, že jeho syn u nás hrá už 4 roky. Odmena sa zrejme ku nám dostala na jeho odporučenie.“
Neapolského futbalistu autor myšlienky akadémie sleduje a fandí mu. „Je to unikátny športovec a to nielen na slovenské pomery. Vzhľadom na jeho nízku postavu mal ťažšie podmienky na presadenie sa, keďže vo futbale uprednostňujú vyšších a silovejších hráčov. On však svetu ukázal, že môže dominovať aj hráč jeho parametrov.“
Namiesto ôsmich členov 155
Vráťme sa však k projektu FA United a k jeho vzniku. „Na začiatku som oslovil starostov už spomínaných obcí s myšlienkou vytvoriť projekt, ktorý by bol prospešný pre všetky strany. Súčasťou bol aj plán, v ktorom si dieťa za celý čas pôsobenia zahrá vo všetkých troch obciach. Základňa sa mu mení podľa kategórie, v ktorej pôsobí.“
Premyslené je to však aj potom, keď futbalista vyrastie z mládežníckych kategórii. Podľa výkonnosti následne prechádza do obce, ktorá hrá vyššiu, respektíve nižšiu ligu.
Myšlienka dostala zelenú. FA United tak vznikol pred siedmimi rokmi s ôsmimi futbalistami a keďže sa skvele ujal, tak aktuálne v ňom pôsobí 155 detí, ktoré sú rozdelené do jedenástich kategórií. „Za fungovanie projektu vďačíme samotným obciam a ich starostom. Okrem ich významnej finančnej podpory formou dotácii nám poskytujú zadarmo ihriská, pranie dresov, dopravu a podobne.“ Teraz môže byť akadémia neďaleko Žiliny príkladom ako sa dá v dnešnej dobe spájať a nie rozdeľovať.
„Opäť sa nám bude ľahšie dýchať“
„Tímy sa skladajú prevažne z detí zo zakladateľských obcí. Mimo nich berieme legionárov, napriek veľkému záujmu, len v prípade potreby doplnenia. Približne desiatka hráčov sa takto ročne dostane do elitnej akadémie MŠK Žilina a u dievčat, ktoré hrajú u nás s chlapcami, zase máme „so Šošonmi“ dohodnuté striedavé štarty. Vďaka tomu hrajú v Žiline proti rovesníčkam a spomínaná spolupráca priniesla 4 reprezentantky.“
Fond pre budúcnosť športu pomôže skvele fungujúcemu projektu vykryť výrazne stúpajúce náklady. Ako Peter Galadík povedal, tak časť grantu pôjde na nákup pomôcok, či ďalšie režijné náklady. „Opäť sa nám bude ľahšie dýchať.“
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť