Piatok 22. 11. 2024 21:37:49 | Meniny má Cecília

Poznáte zvyky a tradície na Veľkú noc? Tieto sú najznámejšie

Obdobie 40-dňového pôstu sa končí Svätým alebo Veľkým týždňom. S Veľkou nocou sa spája veľa tradícií a zvykov, ktoré by ste mali poznať. Pre kresťanov ide o najväčšie sviatky v roku. Viete, čo by sa malo robiť v konkrétne dni? FOTO: Facebook/tasr.TV

Radka Kostánová|8. apríl 2023|15:45:50


Súvisiaci článok
Už aj Bytča má veľkonočnú výzdobu!
Čítajte viac >

Zvyky a tradície predstavujú významnú časť každej kultúry. Je skvelé, že každý región má trochu odlišné zvyky, ale zároveň majú niečo spoločné. Pripomínajú nám, že sme súčasťou sveta, ktorý definuje našu minulosť, formuje to, kým sme v súčasnosti a ovplyvňuje to, kým sa pravdepodobne staneme. Zvyky a tradície jednoducho prispievajú k pocitu pohodlia a spolupatričnosti.

Poznáte najznámejšie zvyky a tradície, ktoré sa spájajú s Veľkou nocou? Tieto by ste mohli poznať.

Veľký piatok

Veľký piatok je dňom Kristovho ukrižovania. V minulosti bolo zvykom kúpať sa po krk ponorený v potoku alebo vani plnej vody. Ide o rituál, ktorý mal zabezpečiť celoročné zdravie. Zároveň gazdiné v domácnostiach verili, že sa nesmie prať bielizeň, lebo by bola namočená Kristovou krvou. V súčasnosti sa dodržuje počas tohto dňa veľký a prísny pôst, kedy sa nekonzumuje mäso.

Biela sobota

Bielou sobotou sa oficiálne končí 40-dňový pôst a naše dejiny hovoria o tom, že v tento deň ležal Ježiš Kristus v hrobe. Názov Biela sobote je pravdepodobne odvodený od bieleho rúcha novo pokrstených, ktorí prijali krst na veľkonočnej vigílii. Zvykom počas tohto dňa je pripravovať jedlo na hodovanie. Ženy v domácnosti tradične pečú barančeky, mazance, koláče, muži sa tešia na mäso a slaninu. V minulosti sa tento deň považoval za ideálny na to, aby sa sadili semienka, pretože vysiate semená mali v budúcnosti priniesť bohatú úrodu.

339994613_242670681608561_8786554197348547986_n.jpeg FOTO: Facebook/Martin - oficiálna stránka mesta

Veľkonočná nedeľa

Veľkonočná nedeľa je deň, kedy Ježiš Kristus vstal z mŕtvych. Je to najväčšia sviatosť kresťanov, preto sa v tento deň chodí do kostola a oslavovať sa môže už od rána. V niektorých častiach Slovenska sa kedysi v kostoloch svätili veľkonočné pokrmy, ktoré boli upečené deň vopred. Každá návšteva, ktorá niekam počas nedele príde, má podľa zvykov dostať kúsok posväteného jedla. To má následne dať do studne a do záhrady, aby bola dobrá úroda aj voda.

Červený pondelok

Veľkonočný pondelok sa niekedy nazýva aj Červený pondelok. Počas tohto dňa oslavy a dobrá nálada gradujú, pretože po pôste prichádza zároveň aj jar a všetko sa prebúdza do života. Jedna z najdlhších tradícií, ktorá sa spája s týmto dňom, je jednoznačne šibačka (oblievačka). Mladí chlapci aj v súčasnosti navštevujú domy, kde žijú nezadané dievčatá, ktoré šibú a oblievajú studenou vodou. Má im to zabezpečiť silu, zdravie a hojnosť počas celého roka.


Súvisiaci článok
Krásna veľkonočná výzdoba je aj v Martine. Pochválil sa viceprimátor
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť