Sobota 23. 11. 2024 17:26:10 | Meniny má Klement

Bytčania v minulom roku vytriedili 57% odpadu. V rámci Slovenska je to výrazný nadpriemer

Bytčania dosiahli za minulý rok úroveň vytriedenia odpadu 57,17 percenta. Preto bude v tomto roku (2023) cena za uloženie komunálneho odpadu na skládku 15 eur za 1 tonu. Informuje o tom Mesto Bytča na svojom oficiálnom webe. Oproti roku 2021 je to síce o 17% menej, čo je však zapríčinené najmä zavedením zálohovania plastových fliaš. ZDROJ: Mesto Bytča.

Michal Filek|5. apríl 2023|08:34:40

„Oproti roku 2022 je to síce nižšia úroveň triedenia (2021 74,43%), no má to niekoľko podstatných objektívnych dôvodov,“ informuje mesto Bytča a ďalej vysvetľuje dôvody:

„Prvým je najmä zavedenie spätného odberu vratných plastových fliaš, čo malo za následok nižšiu úroveň triedenia tejto komodity. Ďalej adresné odovzdávanie kovového odpadu (šrotu) v zberných surovinách, keď sa hlásenie pôvodu odpadu, začalo určovať podľa trvalého pobytu toho, kto odpad v zberni odovzdá. Tento trend je zrejmý na celom území Slovenska. Množstvo zmesového komunálneho odpadu ukladaného na skládku kleslo približne o 27% a to aj vďaka triedeniu bioodpadu, ktorého zberáme priemerne 1200 ton ročne“.

Tieto skutočnosti však nič nemenia na tom, že mesto Bytča vysoko prekračuje priemernú úroveň triedenia na Slovensku, ktorá je 38,5% (Eurostat).

„Vyslovujeme poďakovanie všetkým obyvateľom, za zodpovedný prístup k nášmu životnému prostrediu pri triedení komunálneho odpadu, ako aj pri zodpovednom konaní pri predchádzaní vzniku odpadu.

Čím viac odpadu triedime, tým nám klesá množstvo zmesového komunálneho odpadu, ktorý potom ukladáme na skládku. Triedením odpadu šetríme finančné náklady, nakoľko zber vytriedených zložiek odpadu, nefinancuje mesto, ale Organizácie zodpovednosti výrobcov. My, teda občania, platíme iba za množstvo zmesového komunálneho odpadu, ktorý sa ukladá na skládku,“ apeluje na občanov mesto.

grafy.jpg

Je dôležité neustále udržiavať vysokú úroveň triedenia odpadu, a to okrem už spomenutých finančných a ekologických dôvodov aj preto, že štát neustále zapracúva do slovenskej legislatívy nové predpisy a podmienky vychádzajúce z predpisov EÚ. Sú to, napr. zákaz skládkovania, úpravu odpadov pred uložením na skládku, energetické zhodnocovanie odpadu, a pod.

Plnenie podmienok vyplývajúcich z týchto predpisov, či už zberovými organizáciami, OZV, ale aj mestami, je však finančné náročné a finančná náročnosť odpadového hospodárstva sa bude neustále zvyšovať. Netriedením odpadu resp. jeho nízkou úrovňou, by boli náklady a poplatky za nakladanie s odpadom nepomerne vyššie.


Súvisiaci článok
Filip Fuljer pokračuje. Vyčistil okolie bytčianskej plavárne, aj plochu za družstvom
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť