Video rozhovor s Andrejom zverejnila na svojom webe žilinská nemocnica.
„Radi prezradíme že tento príbeh má zatiaľ šťastný priebeh a veľmi držíme palce, aby taký ostal navždy. Nie všetky príbehy, s ktorými sa stretávame v nemocnici, sa však vyvíjajú takto úspešne, preto neváhajte, ak máte akékoľvek ťažkosti, pochybnosti, choďte k urológovi, aby ste jedného dňa neľutovali, že je už príliš neskoro,“ uviedla rozhovor nemocnica.
Andrej začína nahrávku slovami o tom, ako dôležité je pre každého muža v prípade pochybností absolvovať návštevu u lekára.
„Toto video bude o rakovine zostúpeného semenníka v preklade rakovina vajca. Chcem šíriť osvetu, keďže včasná diagnostika je pri nádorových ochoreniach dosť dôležitá. Budem rád keď by to len jednému pomohlo ku skoršej diagnostike tak si poviem, že to stálo za to,“ hovorí Andrej.
Jedno bolo tvrdé
Všetko sa to začalo v polovici minulého roka. V máji, alebo v júni Andreja začalo pobolievať, ako sám hovorí, „vajko“.
„Bolesť bola čoraz silnejšia a prejavovala sa stále častejšie. Pri samovyšetrení som zistil, že ľavé vajko je tvrdé. Rozhodol som sa objednať k urológovi,“ opisuje začiatok Andrej.
Tu považoval za potrebné povedať, že si nenašiel žiadnu hrčku. Len bol jeden semenník tvrdý. Pritom oba by mali byť približne rovnaké. Preto sa rozhodol objednať na súkromnú kliniku v Žiline. Zistil totiž, že čakacie doby na vyšetrenie sú tam oveľa kratšie. Aj Andrej čakal len pár dní a nie niekoľko mesiacov.
„Spravili mi sono a tam zistili, že to vyzerá na nádor veľký 2,5 cm a rovno mi vystavili žiadanku na operáciu. Operovali ma na urológii v žilinskej nemocnice. Chcem pochváliť ich prístup. Bol som maximálne spokojný s operáciou , aj prístupom personálu. Ďakujem im za to,“ hovorí.
Na histológiu čakal potom tri týždne. A boli to vraj veľmi ťažké tri týždne.
„Tie tri týždne čakania sú nepríjemné, lebo človek nevie, na čom je. Rovno na Vianoce mi prišli výsledky, že mám rakovinu v 2. štádiu. To bolo v podstate dobré, lebo zo štyroch štádií je prvé a druhé dobre liečiteľné. Absolvoval som ešte aj CT vyšetrenie, či nádor niekde nemetastázoval. Našťastie sa ukázalo, že nie a navrhli mi chemoterapiu ako prevenciu,“ opisuje Andrej.
Chemoterapia
Chemoterapiu absolvoval na onkológii v žilinskej nemocnici. Pozostávala z troch trojtýždňových cyklov infúzií a vyšetrení.
„Bežné sú pritom nevoľnosti, hnačky, zvracanie. Aj ja som si tým prešiel. Dôležité je však to, aby človek zostal pozitívny. Pretože vie, že mu to má pomôcť. Po liečbe sa u mňa objavili bolesti kĺbov, pískanie v ušiach, svalovica. Postupne to však ustupuje. Dopadlo to u mňa dobre a momentálne som nastavený tak, že sa z toho vyzdraviem.“
Veľmi spokojný bol pacient aj s prístupom sestričiek a lekárov na onokológii v Žiline. „Sestričky mali veľmi ľudský prístup, taktiež pán doktor Krošlák, a tiež aj iní doktori a pani primárka, skvelá žena na správnom mieste. Je to oddelenie na úrovni,“ podotkol Andrej. Dnes už verí, že rakovinu nadobro porazil a nikdy sa mu nevráti. O svojej chorobe sa však rozhodol hovoriť, aby mužov upozornil na nutnosť preventívnych prehliadok a aj na to, aby v prípade príznakov nepodceňovali návštevu lekára. Môže im to zachrániť život. Tak ako jemu.
Nezanedbávajte samovyšetrenie!
Žilinská nemocnica upriamuje pozornosť aj na samovyšetrenie semenníkov. Môžete ho realizovať aj doma, napríklad po teplej sprche vždy jedenkrát za mesiac.
Liga proti rakovine spracovala jednoduchý videonávod, ako na to. Pozrieť si ho môžete tu.
„Ďakujeme Andrej Mores, za otvorenie komnaty, pred ktorou, žiaľ, mnoho mužov zatvára oči. Prajeme ti čo najviac zdravých dní a veľa úspešných rokov v obklopení tvojich blízkych a skvelých priateľov. Nech vajko poslúcha a stretneme sa až v pôrodnici pri otcovských povinnostiach,“ zaželala Andrejovi na záver prostredníctvom sociálnej siete žilinská nemocnica.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť