Piatok 14. 06. 2024 18:28:26 | Meniny má Vasil

Žilinská gynekológia zaviedla nový typ laparoskopickej operácie

Defekty panvového dna trápia takmer polovicu žien po päťdesiatke, pričom len tri z desiatich pacientok vyhľadajú pomoc lekára. Oddelenie gynekológie a pôrodníctva Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline zaviedlo novú možnosť operačnej liečby týchto ochorení. K doposiaľ vykonávaným laparoskopickým zákrokom pribudla laparoskopická sakrokolpopexia – efektné, šetrné, miniinvazívne riešenie vybraných prípadov prolapsu panvových orgánov. TEXT A FOTO: Lenka Záteková, hovorkyňa FNsP Žilina

Tlačová správa|28. marec 2023|13:29:42


Súvisiaci článok
Sám chorý Žilinčan Karol prevádzkuje pre imobilných sanitku. Dochádzajú mu však peniaze, preto prosí: Pomôžte mi!
Čítajte viac >

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Žiline pomáha pacientkam s poklesom alebo prepadnutím maternice či pošvy desiatky rokov. Pri ťažkostiach vyžadujúcich operačnú liečbu lekári doteraz využívali prístup cez pošvu alebo otvorený rez v brušnej dutine. Ako uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martin Sudek, zavedením novej metódy rozšíria spektrum poskytovaných laparoskopických výkonov.

„Som rád, že môžeme laparoskopiu využívať aj pri riešení defektov panvového dna. Ide o endoskopický výkon, pri ktorom operujeme len cez štyri drobné – päť až desaťmilimetrové rezy v brušnej dutine. V tomto prípade dokážeme pošvu efektne zafixovať pomocou sieťového implantátu, čo prináša dlhodobejší efekt riešenia,“ uviedol M. Sudek s tým, že laparoskopickú sakrokolpopexiu pomohol do Žiliny zaviesť skúsený odborník, prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, Peter Urdzík.

„Pán profesor odborne zaškolil náš operačný tím, vďaka čomu sme za jeho prítomnosti vykonali už druhú operáciu takmer plne vo vlastnej réžii a sme schopní pomáhať ďalším pacientkam, ktoré tento výkon potrebujú,“ doplnil primár žilinskej gynekológie.

336915470_1338806223361310_8006888073026968765_n.jpg

Prolaps panvových orgánov je nevyhnutné riešiť operačne predovšetkým v pokročilých štádiách. Podľa slov lekárky oddelenia gynekológie a pôrodníctva FNsP Žilina Oľgy Káčerikovej, ktorá sa venuje urogynekologickým ochoreniam žien v nemocnici i v rámci odbornej ambulancie, môže pri ľahších defektoch pomôcť konzervatívny prístup vo forme rehabilitácií svalstva panvového dna.

„Žiaľ, mnoho žien má strach alebo sa hanbí o svojich problémoch zdôveriť a veľká časť z nich prichádza k lekárovi až v závažnom štádiu, kedy môže napríklad maternica vytŕčať z pošvy aj niekoľko centimetrov,“ upozorňuje gynekologička O. Káčeriková a dodáva, že medzi symptómy patrí únik moču pri kašli, námahe alebo smiechu, nutkavé časté močenie, pocit cudzieho telesa, neskôr až pocit vypadnutia, prípadne prepadnutie maternice von z pošvového otvoru.

„Výskyt defektov panvového dna narastá u starších žien, no s problémami sa stretávajú rovnako mladšie pacientky. Ochorenie prináša zníženú kvalitu života, diskomfort, nepríjemnosti v sexuálnom živote, chronické bolesti, prípadne zvýšené riziko budúcich možných infekcií urogenitálneho traktu, preto je veľmi dôležité, aby ženy absolvovali gynekologické preventívne prehliadky a upozornili svojho lekára na subjektívne ťažkosti, ktoré pociťujú,“ zdôraznila O. Káčeriková s tým, že o možnostiach liečby rozhoduje lekár individuálne na základe konkrétneho zdravotného stavu každej pacientky.


Súvisiaci článok
Detské lekárky zo Žiliny získali päť významných ocenení
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť