Streda 31. 05. 2023 15:59:38 | Meniny má Petrana, Petronela

Testovanie predného brzdového svetla v Žiline a v Trenčíne je úspešné. Záujem už prejavili aj Taliani

Pilotné testovania predného zeleného brzdového svetla na autách a autobusoch, ktoré realizujú v Žilinskom a v Trenčianskom kraji, je veľmi úspešné. Až tri štvrtiny opýtaných chodcov novinku vnímajú pozitívne. Ďalším dôkazom je, že sa na prototyp boli pýtať z talianskej Ancony, kde ho chcú začať skúšať v septembri. FOTO: Mesto Čadca

Michal Filek|27. marec 2023|17:10:04

Téme sa venuje RTVS v televíznom spravodajstve, aj na svojom webe spravy.rtvs.sk.

Predné brzdové svetlo si dala patentovať firma z Čadce a na jeho testovaní sa podieľa aj Žilinská univerzita v Žiline. Testuje sa najmä v Čadci, Trenčíne, Žiline, Bratislave, ale aj v Nemecku.

Súčasťou projektu je aj zisťovanie názorov chodcov. Viac ako tri štvrtiny z nich ho privítalo. „Negatívnych názorov je málo,“ uviedol pre RTVS Kristián Čulík z Katedry cestnej a mestskej dopravy Žilinskej univerzity.

Úspech projektu si všimli aj v Taliansku. Do Trenčína sa naň prišli Taliani dokonca pozrieť a inšpirovať sa.

„Treba pogratulovať vašej spoločnosti, že bola prvou ktorá realizuje takýto úžasný projekt. Čo sa týka regiónu Ancona, kde sa bude realizovať projekt v Taliansku, v porovnaní s Trenčínom ide o veľmi podobné regióny s približne rovnakou populáciou,“ cituje portál správy.rtvs.sk Gianandrea Eroliho, projektového manažéra z Talianska.

Taliani začnú svetlo testovať v septembri. V tom čase testy na Slovensku skončia.


Súvisiaci článok
Po Žiline aj v Čadci testujú predné brzdové svetlá na autách. Pomôcť majú najmä chodcom
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť