Nedeľa 26. 05. 2024 06:22:57 | Meniny má Dušan

Zvýšené riziko pádu lavín bude popoludní vo Fatrách aj Nízkych Tatrách

V pohorí Nízkych Tatier platí počas celého piatka zvýšená lavínová hrozba, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Popoludní sa k Nízkym Tatrám pridajú aj Veľká a Malá Fatra. Vo Vysokých a Západných Tatrách naďalej pretrváva druhý stupeň lavínového nebezpečenstva, to znamená mierne. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínového nebezpečenstva Horskej záchrannej služby. ILUSTRAČNÉ FOTO: HZS

TASR|10. marec 2023|08:20:16


Súvisiaci článok
Vo všetkých pohoriach trvá druhý stupeň lavínového nebezpečenstva
Čítajte viac >

Od 1700 metrov nad morom je hlavným problémom vetrom previaty sneh. Ten na záveterných svahoch, miestami pod sedlami, skalnými stenami a v strmých žľaboch vytvoril nafúkané dosky rôznej tvrdosti. „Ich uvoľnenie je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení. Nebezpečné sú najmä južné, juhovýchodné a východné orientácie," priblížil Beťko.

Ďalším lavínovým problémom je mokrý sneh. „Snehová pokrývka je vplyvom dažďa premočená po kritickú vrstvu v niektorých prípadoch až po zem. Tu hrozí uvoľnenie lavín už pri malom dodatočnom zaťažení na všetkých orientáciách," poznamenal Beťko. Dodal, že očakávajú samovoľné stredné, ojedinele až veľké lavíny z mokrého snehu.

Od rána je na horách prevažne malá, postupne zväčšená oblačnosť. Popoludní sa očakáva postupne oblačné až zamračené počasie a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, v polohách od 1700 metrov nad morom sneženie. Vo vysokých polohách teplota dosiahne plus tri až mínus štyri stupne Celzia.


Súvisiaci článok
Vodič narazil autom do čerpacej stanice v Dolnom Kubíne, prenasledovali ho policajti
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť