Štvrtok 24. 04. 2025 00:23:52 | Meniny má Juraj

Popolcovou stredou začína pôstne obdobie: Čo je dobré o tomto období vedieť?

Obdobie od Popolcovej stredy do Veľkej noci sa nazýva „Veľký pôst“. Zahŕňa ho 40 dní a 6 nedelí, počas ktorých by sa ľudia mali niečoho zriecť a žiť skromnejšie, v tichosti. Avšak, hovorí sa, že Cirkev nikdy na nedeľu pôst nepredpisovala. Tento štyridsaťdenný pôst ustanovila Cirkev len na pamiatku štyridsaťdenného pôstu Ježiša Krista na púšti, keď sa pripravoval na svoju verejnú činnosť. ILUSTRAČNÉ FOTO: Facebook/Združenie Zázračnej medaily - AMM Slovakia

Radka Kostánová|22. február 2023|10:40:19

V období od Popolcovej stredy do Veľkej noci by sa mal človek vnútorne meniť. V jeho živote by sa mala uskutočniť veľká premena, respektíve pokánie. 40 dní je určených na stíšenie, nájdenie vnútorného pokoja, a mnohí ho označujú za vnútorné umieranie, ktoré sa uskutočňuje aj navonok. Tým, že si ako ľudia niečo odoprieme, prinášame obetu a trénujeme naše odhodlanie, trpezlivosť, no hlavne ukazujeme svoju lásku voči Ježišovi.

Sväté písmo rozlišuje 3 hlavné spôsoby pokánia: pôst, modlitbu a almužnu.

330300778_863455478091536_5853288081248245468_n.jpg FOTO: Facebook/Rímskokatolícka cirkev - farnosť Liptovský Ján

Počas nasledujúcich dní by sa kresťania mali snažiť o naplnenie všetkých troch vecí, aby sa dokonale pripravili na prijatie sviatosti a oslávenie najväčšieho sviatku kresťanstva. Veľkej noci.

Pôst vo všeobecnosti znamená, že sa budeme zdržiavať mäsitých jedál a jedál, ktoré máme radi a niekedy s nimi „zhrešíme“. Taktiež môže pôst znamenať to, že sa zriekneme obľúbených aktivít, činností, ktoré sú nám príjemné, držia nás v komfortnej zóne, svojej žiadosti, telesnosti s partnerom, náruživosti, alebo iných pôžitkov.

Ako informovali Saletini na sociálnej sieti, Pápež Pavol VI. vydal 17. februára 1966 apoštolskú konštitúciu „𝑃𝑎𝑒𝑛𝑖𝑡𝑒𝑚𝑖𝑛𝑖“ ktorou uviedol v Cirkvi nový pôstny poriadok, ktorý presne hovorí o dodržiavaní pôstnej disciplíny pre veriacich katolíkov.

Popolcová streda a Veľký piatok

Počas oboch týchto dní by sa mal dodržiavať mäsitý pôst. Mäso a vnútornosti teplokrvných zvierat sú zakázané úplne, no vyvarovať by ste sa mali aj slanine, jaterniciam a iným výrobkom z mäsa. Ryby sú naopak dovolené. Na obed si môžete dopriať ryby, lososa, tresku, alebo iné obojživelníky.

Zdržiavanie sa mäsitého pokrmu platí pre ľudí, ktorí dovŕšili 14. rok života. Tehotné ženy, dojčiace ženy a chorí majú výnimku.

Počas Popolcovej stredy a Veľkého piatku by sa malo jesť 1x hlavné jedlo a 2x menšie jedlo na raňajky a večeru. Pojedanie a desiaty nie sú dovolené. To platí pre ľudí, ktorí dovŕšili 18. rok života.

332035792_1413784512726532_7321740450992417115_n.jpg FOTO: Facebook/Saletini Rozkvet

Piatky celého roka a počas pôstneho obdobia

V piatky počas roka by sa taktiež nemalo jesť mäso, iba ryby. Na tieto dni môžete naplánovať sladké jedlá, šaláty, jedlá s rybou, alebo cestoviny.

Pre svoj dobrý pocit a obetu sa môžete zrieknuť sledovania televízie, hudby, fajčenia, alkoholu, sladkých nápojov, ležania na gauči, alebo sociálnych sietí. Namiesto toho by ste mali čítať Sväté písmo aspoň 10 minút, v tichosti rozjímať, byť prítomní na svätej omši, ísť na spoveď, pomodliť sa ruženec, alebo sa vydať na pobožnosť krížovej cesty. Taktiež by ste nemali zabúdať na vykonanie dobrého skutku voči svojmu blížnemu alebo pomôcť chudobným.

Aký bol pôst v minulosti?

Počas pôstneho obdobia v minulosti jedli veriaci iba 1 raz za deň, obvykle vo večerných hodinách, a nejedli ani mäsitý pokrm, ani nepilo víno (neskôr vo východných krajinách ani mlieko a mliečne výrobky). Zvlášť pripadol pôst aj na Veľký piatok a Bielu sobotu, kedy počas týchto dvoch dní veriaci nič nejedli a ani nepili. Obrady veľkonočnej vigílie trvali zo soboty na nedeľu celú noc. Až od roku 1969 platí prísny pôst len na Popolcovú stredu a Veľký piatok.


Súvisiaci článok
Obec Veľké Rovné ožila netradičnými maskami počas podujatia Rovňanské fašiangy (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť