Sobota 10. 05. 2025 17:29:52 | Meniny má Viktória

Medzinárodný deň materinského jazyka by mal pripomínať vzácnosť kultúry a zvykov

Hodnotu rodnej reči a nášho materinského jazyka si v každodennom živote málokedy ľudia uvedomujú. Pritom práve jazyky a materinský jazyk každej krajiny je najsilnejším nástrojom na zachovanie a rozvoj hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Cieľom Medzinárodného dňa materinského jazyka je pripomenutie, poznávanie a zvyšovanie úrovne ovládania materinských jazykov na celom svete. ILUSTRAČNÉ FOTO: Facebook/Wüstenrot Slovensko

Radka Kostánová|21. február 2023|19:21:43

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky na svojej webovej stránke informovalo: „Tento celosvetovo známy deň vyhlásila výročná 30. Generálna konferencia Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) v novembri 1999. Po prvý raz sa 21. február ako Medzinárodný deň materinského jazyka oslavoval v roku 2000. V súčasnosti si ho pripomínajú vo viacerých štátoch (napríklad Austrália, Bangladéš, Brazília, Čile, Čína, Francúzsko, India, Japonsko, Juhoafrická republika, Kuba, Maďarsko, Mexiko, Nikaragua, Rakúsko, Rusko, Srbsko, Španielsko).

Ojedinelé iniciatívy sme zaznamenali aj na Slovensku už niekoľko rokov zameriava pozornosť na tento deň aj Rozhlas a televízia Slovenska. Vo svojom vysielaní sa venuje problematike výučby materinského jazyka, rôznym slovenským nárečiam, spisovnej slovenčine, problému detí, ktoré nerozumejú čítanému textu, ale hľadá aj odpovede na otázku, čím je pre nás materinský jazyk. Všetky kroky na podporu šírenia materinského jazyka prispievajú k rozvoju jazykovej rozmanitosti a viacjazyčného vzdelávania, ale aj k rozvoju plnšieho povedomia o jazykových a kultúrnych tradíciách.“

medzinarodny den.jpg FOTO: Facebook/Slovensko v srdci

Materinský jazyk je originálny, každý krajina má svoj vlastný a preto sa každému človeku od narodenia vtláča pečať zaisťujúca osobitné videnie vecí. Nezmení sa to dokonca ani vtedy, ako sa človek naučí ďalšie cudzie jazyky. Jednoducho - materinský jazyk je a vždy bude iba jeden. Ten najdôležitejší. Cudzími jazykmi si človek rozširuje obzory, oboznamuje sa s inými pohľadmi na svet, alebo sa díva na rôzne prístupy k riešeniu problémov.

21.február ustanovilo Ministerstvo kultúry ako medzinárodný deň, pretože sa tým snaží zvyšovať úroveň používania spisovného slovenského jazyka a zároveň zvyšovať povedomie občanom v oblasti jazykovej kultúry.

Práve tento deň je ideálny na to, aby si všetci na území Slovenskej republiky pripomenuli, že zásluhou svätých Cyrila a Metoda, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra a ďalších má slovenský jazyk kodifikovanú podobu a denne ho používame ako štátny jazyk.


Súvisiaci článok
Manželia z Čičmian pripravili prekvapenie v podobe novej lavičky nielen pre návštevníkov, ale aj pre celú obec (ROZHOVOR)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť