Iveta, ktorá býva neďaleko tvrdí, že stromy mesto redukovalo pred desiatimi rokmi. Podľa nej teraz na nich nič suché nebolo. Stačilo ich znova len prerezať – redukovať.
„Je to obrovská strata pre Bulvár. Stromy tam budú chýbať. Knižnica bude v lete peklom,“ uviedla pre SP 21.
Navyše sa vraj, po výreze, na vlastné oči presvedčila, že mestu prognóza o tom, že stromy sú bútľavé, nevyšla. „Boli zdravé. Nikoho neohrozovali,“ tvrdí.
Jej slová majú dokumentovať fotografie, ktoré na mieste urobila. Aj v čase výrubu.
„Chodievala som okolo nich často a veľmi som ich obdivovala. Boli majestátne, mali prekrásne mocné kmene. Často som ich fotila. Dnes som z toho nešťastná. V celom území sa zmení klíma. Uvažuje niekto o tom?“ napísala nám do redakcie Iveta.
Mesto: Stromy boli veľmi choré
Redakcia SP 21 požiadala o vyjadrenie Mesto Žilina, ktoré vydalo na výrub stromov povolenie a aj samotný výrub nariadilo.
„Výrub drevín sa uskutočnil na základe právoplatného povolenia na výrub drevín, ktorý udelil príslušný orgán ochrany prírody dňa 30. decembra 2021 (právoplatné 11. 1. 2022). Výrub drevín bol potrebný z dôvodu rozsiahleho poškodenia koreňov a bázy kmeňov,“ informovala nás hovorkyňa Barbora Zigová.
Podľa jej tvrdení si dali zrealizovať expertízny posudok, ktorý vyhotovil ÚSTAV EKOLÓGIE LESA Slovenskej akadémie vied Zvolen, Oddelenie fytopatológie a mykológie Nitra, kde vyhodnotili dreviny ako rizikové. Následne, po prekonzultovaní daného posudku s certifikovaným arboristom a na základe právoplatného povolenia orgánu ochrany prírody, pristúpilo mesto Žilina k ich výrubu.
„Stromy boli ťažko poškodené, mali narušené korene a bázy kmeňov,“ uvádza Zigová v protiklade k tvrdeniam pani Ivety.
Tú najviac zaujímalo, či si mesto uvedomuje negatívny dopad na klímu v tejto lokalite, najmä v letných mesiacoch.
Zigová pre SP 21 uviedla, že samozrejme, pretože každé odstránenie zelene má dopad na mikroklímu.
„Treba však zdôrazniť, že v rámci plánovanej rekonštrukcie tejto lokality a plánovaných nových výsadieb zelene, sa mesto bude snažiť podobné negatívne zmeny minimalizovať,“ dodala.
Stromy plánujú nahradiť
Pred dvoma rokmi (február 2021) zrealizovali architektonickú súťaž na územie celého Bulváru (v časti od Fándlyho ulice po Ulicu T. Ružičku), na základe ktorej bol vypracovaný projekt na územné rozhodnutie.
„Zámerom mesta bolo nájsť komplexné a trvalo udržateľné riešenie pre túto zanedbanú časť Ulice A. Bernoláka. V rámci celého projektu sa plánuje vysadiť spolu 69 kusov drevín. Konkrétne ide o druhy Platanus acerifolia – platan javorolistý (60 ks), Amelanchier arborea – muchovník stromovitý (3 ks), Amelanchier lamarckii – muchovník lamarkov (3 ks) a Acer campestre – javor poľný (3 ks).“
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť