Streda 12. 06. 2024 15:57:45 | Meniny má Zlatko

Novela školského zákona spôsobí samosprávam existenčné problémy

Schválenie novely školského zákona v Národnej rade SR spôsobí podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) samosprávam existenčné problémy so zabezpečením funkčnosti materských aj základných škôl. Na tlačovej konferencii v Jazernici (okres Martin) o tom vo štvrtok informovali zástupcovia ZMOS s predstaviteľmi obcí a miest. ILUSTRAČNÉ FOTO: Facebook/Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

TASR|2. február 2023|15:00:14

Ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák upozornil, že po schválení novely sa začne rúcať celé regionálne školstvo. „A bude úplne jedno, či ide o malú dedinu alebo okresné mesto. Viac ako 600 pripomienok je dôkaz, že tento zákon je paškvil. Vláda vo výpovednej lehote by nemala ešte viac ubližovať školám ani samosprávam a konečne by mala hodiť záchranné koleso, ktoré potrebujeme," povedal.

Primátor Levíc a predseda odbornej sekcie školstva ZMOS Ján Krtík doplnil, že legislatívny proces tejto právnej normy by sa mal pozastaviť. „V praxi bude robiť obrovské problémy, pretože s jej vykonateľnosťou sa uvažuje od septembra tohto roku. Chýba nám odborná diskusia so zástupcami zriaďovateľov, riaditeľmi škôl, s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy. S tými, ktorí sú v aplikačnej praxi, najlepšie poznajú potreby školstva, ale najmä dôsledky takýchto krokov," podotkol.

Podľa primátora Považskej Bystrice Karola Janasa zaplatili na dofinancovanie materských a základných škôl z mestského rozpočtu posledné tri roky 800.000 eur. „Vláda nám opatreniami, najmä daňovým bonusom, zobrala z rozpočtu 2,7 milióna eur. Ďalší výdavok, s ktorým sme nepočítal, je povinnosť platiť súkromným poskytovateľom sociálnych služieb. Pre naše mesto je to ďalších 400.000 eur, ktoré z rozpočtu vypadli. Pri tohtoročnom výpadku 3,1 milióna eur bude dofinancovanie zásadným problémom. Už sa dostávame na hranicu možností. Ak štát nedofinancuje školstvo, tak malé obce aj stredne veľké mestá sa ocitnú pred kolapsom z hľadiska jeho financovania," skonštatoval Janas.

Dlhodobé nedofinancovanie trápi aj obec Jazernica, v ktorej je malotriedna základná škola so 14 žiakmi a materská škola s 35 deťmi. „Minulý rok sme žiadali na dofinancovanie 35.872 eur, reálne sme dostali 9641 eur. Rozdiel musela obec zaplatiť z vlastných zdrojov. Po zvýšení cien energií je to neudržateľné. Bez pomoci kompetentných alebo lepšie nastavených procesov nám nezostáva nič iné, ako školu zatvoriť. Samozrejme, to nechceme urobiť. Preto sme sa rozhodli problém medializovať, lebo ho nedokážeme vyriešiť," dodal starosta Jazernice Peter Kubík.


Súvisiaci článok
V Liptovskom Mikuláši plánujú rekonštrukciu jaslí aj úpravu ihriska
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť