Najlepší zo Žilinského kraja
Gymnázium na Varšavskej ceste v Žiline sa medzi prvými piatimi najlepšie hodnotenými školami na Slovensku umiestňuje pravidelne už veľa rokov. Po vlaňajšom a predvlaňajšom treťom mieste síce teraz poklesli o jednu priečku, ale hodnotenie si zlepšili z 8,9 na 9,2.
Šiesta priečka medzi gymnáziami patrí Gymnáziu Jozefa Lettricha z Martina. Hneď za ním je Bilingválne gymnázium zo Sučian. Desiatku uzatvára Bilingválne gymnázium na Ulici T. Ružičku v Žiline.
Najlepšia Stredná odborná škola zo Žilinského kraja ja Obchodná akadémia z Veľkej okružnej v Žiline, konkrétne na 12-tej priečke. Žiadna iná škola z kraja nie je ani len v TOP 30.
Medzi základnými škola i na Slovensku si vysoký štandard pravidelne udržuje ZŠ Martinská v Žiline. Tento rok dokonca, oproti vlaňajšku, poskočila o 6 priečok. Konkrétne z 12. na 6. miesto.
Medzi tridsiatimi najlepšími základnými školami na Slovensku sa zo žilinskej župy nachádza ešte na 27. priečke ZŠ na Žiarskej ulici v Liptovskom Mikuláši. Inak žiadna.
Celoslovenskí víťazi
Aktualizácia rebríčkov škôl podľa dosiahnutých výsledkov ich žiakov posunula na vedúcu pozíciu medzi základnými školami (ZŠ) na celoslovenskej úrovni cirkevnú ZŠ sv. Cyrila a Metoda sídliacu v Košiciach-Západ na Bernolákovej 18 (naposledy 11. miesto).
Pri stredných odborných školách (SOŠ) sa na prvé miesto prepracovala Súkromná SOŠ, ktorá sídli na Ulici 29. augusta v Poprade, pričom pred dvoma rokmi bola ešte na 25. priečke.
V rámci gymnázií obsadila prvé miesto Škola pre mimoriadne nadané deti na Teplickej ulici v Bratislave.
Metodika hodnotenia podľa INEKO
„Do rebríčkov sme zaradili školy so vzorkou v priemere aspoň 20 žiakov, resp. absolventov počas každého z uplynulých 4 rokov. Hodnotenie škôl odráža teda dosiahnuté výsledky na dlhšom časovom horizonte, pričom v prípade ZŠ do hodnotenia vstupujú výsledky Testovania 9 (váha 60 %), Testovania 5 (20 %) a mimoriadne výsledky žiakov v súťažiach oceňovaných ministerstvom školstva (20 %). Pri SOŠ nahradzujú Testovania písomné maturity (40 %). Najvyššiu váhu pri SOŠ (50 %) má regionálna uplatniteľnosť študentov, teda pomer miery nezamestnanosti absolventov školy k priemernej miere nezamestnanosti v okrese, kde škola sídli. Napokon, mimoriadne výsledky študentov majú pri SOŠ váhu 10 %. Pri gymnáziách hodnotíme tie isté ukazovatele ako pri SOŠ, avšak vzhľadom na iné zameranie gymnázií majú tieto ukazovatele iné váhy, a to postupne 60, 25 a 15 %. Pri všetkých školách berieme do úvahy údaje za posledné dostupné 4 školské roky (novšie údaje majú vyššiu váhu).“
Kompletné rebríčky a výsledky ostatných škôl sú voľne dostupné na portáli https://skoly.ineko.sk. Doplnené a aktualizované na ňom boli aj údaje o nezamestnanosti absolventov stredných škôl, o mimoriadnych výsledkoch žiakov, o využívaní digitálnych technológií pri vyučovaní, údaje o počtoch učiteľov a žiakov, údaje o podiele absolventov SŠ prijatých na štúdium na vysokých školách na území SR a tiež dáta o finančných zdrojoch škôl.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť