Pondelok 06. 02. 2023 21:54:33 | Meniny má Dorota

V Nízkych Tatrách vyhlásili zvýšené lavínové nebezpečenstvo

V Nízkych Tatrách je na utorok vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach je mierna lavínová hrozba, druhý stupeň. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. ILUSTRAČNÉ FOTO: Stredisko lavínovej prevencie

TASR|17. január 2023|09:24:20

"Silný južný vietor prenesie voľný sneh na záveterné strany pohorí a hrebeňov. Preto je hlavným lavínovým problémom vetrom previaty sneh, a to predovšetkým na severozápadných, severných, severovýchodných a východných orientáciách. V týchto miestach možno nájsť nestabilné dosky a vankúše vetrom ubitého snehu," upozornil Krajčí.

Uvoľnenie lavín je podľa Krajčího možné už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch, v úzkych žľaboch a terénnych depresiách.

V utorok na horách očakávajú zamračené so snežením, zrána ojedinele aj výdatným. Popoludní by zrážky mali postupne ubúdať. Fúkať bude juhozápadný až západný vietor. "Pribudne okolo 30 centimetrov nového snehu, hlavne v Nízkych Tatrách," dodal Krajčí.


Súvisiaci článok
Zvolili ich za poslancov, oni však s aktivizmom nekončia. Cez víkend sa starali o stromy
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť