Nedeľa 26. 03. 2023 04:49:04 | Meniny má Emanuel

Firma požiadala o výrub 86 stromov na Murgašovej. Mesto zatiaľ nerozhodlo

Spoločnosť KG Murgašova s.r.o. pár dní pred minuloročnými Vianocami požiadala mesto Žilina o vyrúbanie 86 kusov drevín a 20 metrov štvorcových krovitého porastu. Ako dôvod výrubu uvádzajú, že dreviny rastú na plochách, kde je plánovaný vjazd k pripravovanej novostavbe bytového domu. Zámer okamžite vzbudil nevôľu u poslancov Gromu, Cibulku a Balogovej. Na ťahu je orgán ochrany prírody mestského úradu. Foto: ilustračné Facebook / Zuzana Balogová

Juliana Krčulová|10. január 2022|14:16:14

Iba 5 dní na pripomienkovanie

Na požiadavku súkromnej spoločnosti reagovala aj mestská poslankyňa za volebný obvod číslo 1, Zuzana Balogová. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti uviedla svoje znepokojenie v kontexte s danou situáciou: „Je pre mňa veľmi smutné, že mesto Žilina príde o ďalšie stromy. 61 stromov "padne" na žiadosť Žilinskej univerzity a 86 stromov "padne" z mestských pozemkov na žiadosť KG Murgašova s.r.o.,“ uviedla začiatkom januára mestská poslankyňa vo svojom príspevku.

Rovnako poukázala na veľmi krátke obdobie od zverejnenia žiadosti súkromnej spoločnosti na pripomienkovanie po vyjadrenia dotknutých osôb: „Je ale na zamyslenie, že žiadosť na pripomienkovanie bola zverejnená 20. decembra a obyvatelia mali na to 5 pracovných dní, čo je do 27. 12.,“ pripomenula Balogová.

Foto: ilustračné Facebook / Paťo Groma

K avizovanej žiadosti o výrub až 86 kusov drevín a 20 metrov štvorcových krovitého porastu sa vyjadril aj mestský poslanec za sídlisko Vlčince, Patrik Groma, na sociálnej sieti: „Na križovatke ulíc Veľká okružná a Murgašova chce súkromná spoločnosť vyrúbať na mestskom pozemku 86 stromov. Fiabáneho aparát zverejnil zámer výrubu len 3 dni pred Vianocami a na vyjadrenie dotknutých osôb zostalo len 5 dní počas sviatočného obdobia. Bol to zámer?“ informoval Groma vo svojom príspevku.

Ďalej sa vyjadril, že osobne nie je proti investíciám v meste, práve naopak, rád ich aj podporí, ale bez podmienky verejnej diskusie s občanmi sú pre neho takéto investície neprijateľné. “Vyzývam primátora, aby uskutočnil verejnú diskusiu o plánoch investora v tejto lokalite ešte pred samotným rozhodnutím o výrube krásnych stromov,“ zakončil mestský poslanec Groma svoje tvrdenie.


Súvisiaci článok
Výsadby stromov, ani predaj pozemku pod parkovací dom nebudú. Fiabáne pozastavil uznesenia
Čítajte viac >

Každý strom sa počíta

Redakcia SP 21 sa obrátila aj na mestského poslanca za volebný obvod Solinky, Petra Cibulku, aby sa ku riešenej problematike s výrubom stromov vyjadril: „Ja si myslím, že revitalizácia priestorov sa dá robiť tak, aby sa zachovali aj stromy. Aj teraz pri takýchto neustálych masívnych výruboch a prirodzenom úbytku sa potvrdzuje, že stromy treba sadiť neustále a systematicky tak, aby bol prírastok oveľa väčší ako úbytok,“ uviedol pre redakciu mestský poslanec.

Hovorca mesta Žilina, Vladimír Miškovčík, na otázku redakcie SP 21, či mesto schváli žiadosť súkromnej spoločnosti KG Murgašova s.r.o. na výrub drevín, odpovedal: „Orgán ochrany prírody ešte nevykonal ústne pojednávanie a miestnu ohliadku, ohľadne predmetnej žiadosti na výrub drevín a z toho dôvodu vám nevieme podať informáciu, či bude výrub povolený, prípadne v akom rozsahu,“ uviedol Miškovčík.

„Orgán ochrany prírody uviedol do oznámenia dôvod výrubu taký, ako uviedol žiadateľ. Predpokladáme, že to súvisí s výstavbou bytového domu na Murgašovej. Podrobnejšie informácie budú predmetom ústneho pojednávania a miestnej ohliadky, ktoré sa ešte neuskutočnili,“ dodal hovorca mesta.

Foto: ilustračné Facebook / Peter Cibulka

Súvisiaci článok
AKTUALITA: Daniel Lipšic zrušil obvinenie poslancov z Varína, ktorí nehlasovali za premenovanie Tisovej ulice
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť