Pondelok 22. 04. 2024 13:34:36 | Meniny má Slavomír

100 stavieb Žilinského kraja: Židovský starobinec v Žiline (FOTOGALÉRIA)

Dvojpodlažná podpivničená budova na Hollého ulici bola postavená žilinskou firmou Ing. Vojtecha Fridnera podľa projektov Ing. arch. Michala Maximiliána Scheera z roku 1935 ako starobinec. Pre Turistickú informačnú kanceláriu mesta Žilina to potvrdili historici Peter Štanský a Milan Novák. Foto: Súkromný archív Jozefa Feilera

Juliana Krčulová|2. december 2022|12:00:03


Súvisiaci článok
100 stavieb Žilinského kraja: Budova Hotelu Polom (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Historici Peter Štanský a Milan Novák pre Turistickú informačnú kanceláriu mesta Žilina ďalej uviedli, že stavebníkom objektu na Hollého ulici číslo 9 bol Židovský ženský spolok v Žiline:

JF 7.jpg

„V tom čase mu predsedala Irma Voglová, manželka generálneho riaditeľa Žilinskej súkennej továrne (neskoršie Slovena). Stavba trvala necelý rok a dokončili ju v roku 1936. Cieľom spolku bola dobročinnosť, najmä pomoc židovským chudobným, vdovám, sirotám a starým ľuďom. O tom, že budova s nepravidelným tvarom 15,4 x 16,8 a výškou 8,8 metra bola určená pre starobinec, svedčí aj to, že na prízemí mala veľkú jedáleň, kuchyňu a štyri izby. Na poschodí boli ďalšie štyri izby, kúpeľňa a záchod. Smerom do dvora mali otvorenú terasu. Vo zvýšenom suteréne bola kotolňa, sušiareň a práčovňa,“ priblížili o budove historici Štanský a Novák, podľa ktorých v roku 1940 prevzala budovu Ústredňa židov, okresná odbočka v Žiline:

JF 10.jpg

JF 9.jpg

JF 8.jpg

„Tá vznikla v septembri 1940. Na Ústredňu židov prešiel majetok všetkých dovtedy existujúcich židovských spolkov a organizácií a členstvo v nej bolo pre každého žida žijúceho na Slovensku povinné. Bola to jediná inštitúcia zastupujúca a koordinujúca všetky záležitosti židov. Odbočka zriadila od novembra 1940 ľudovú kuchyňu, ktorá rozdávala teplé jedlá nezamestnaným. V roku 1944 sa v starobinci skrývali prví dvaja utečenci z Osvienčimu-Birkenau Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler. Napísali tu rozsiahlu správu o tom, čo sa dialo so Židmi v Osvienčime v rokoch 1942 až 1944. Správa bola dokončená 27. apríla 1944. Preložená do nemčiny sa dostala do celého sveta a poskytla informácie o masových vraždách v koncentračnom tábore. Po roku 1945 slúžila budova na ubytovanie navrátilcov z koncentračných táborov. Dnes je v nej sídlo Židovskej náboženskej obce Žilina a tiež sa tu nachádza Pamätná izba Vrbu a Wetzlera,“ uzavreli pre TIK mesta Žilina historici Peter Štanský a Milan Novák.

JF 12.jpg

JF 13.jpg

JF 16.jpg

JF 11.jpg

JF 14.jpg

JF 15.jpg

JF 17.jpg

JF 3.jpg

JF 6.jpg

JF 4.jpg


Súvisiaci článok
100 stavieb Žilinského kraja: Budova Hotela Dubná Skala (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť