Historici Peter Štanský a Milan Novák pre Turistickú informačnú kanceláriu mesta Žilina ďalej uviedli, že stavebníkom objektu na Hollého ulici číslo 9 bol Židovský ženský spolok v Žiline:
„V tom čase mu predsedala Irma Voglová, manželka generálneho riaditeľa Žilinskej súkennej továrne (neskoršie Slovena). Stavba trvala necelý rok a dokončili ju v roku 1936. Cieľom spolku bola dobročinnosť, najmä pomoc židovským chudobným, vdovám, sirotám a starým ľuďom. O tom, že budova s nepravidelným tvarom 15,4 x 16,8 a výškou 8,8 metra bola určená pre starobinec, svedčí aj to, že na prízemí mala veľkú jedáleň, kuchyňu a štyri izby. Na poschodí boli ďalšie štyri izby, kúpeľňa a záchod. Smerom do dvora mali otvorenú terasu. Vo zvýšenom suteréne bola kotolňa, sušiareň a práčovňa,“ priblížili o budove historici Štanský a Novák, podľa ktorých v roku 1940 prevzala budovu Ústredňa židov, okresná odbočka v Žiline:
„Tá vznikla v septembri 1940. Na Ústredňu židov prešiel majetok všetkých dovtedy existujúcich židovských spolkov a organizácií a členstvo v nej bolo pre každého žida žijúceho na Slovensku povinné. Bola to jediná inštitúcia zastupujúca a koordinujúca všetky záležitosti židov. Odbočka zriadila od novembra 1940 ľudovú kuchyňu, ktorá rozdávala teplé jedlá nezamestnaným. V roku 1944 sa v starobinci skrývali prví dvaja utečenci z Osvienčimu-Birkenau Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler. Napísali tu rozsiahlu správu o tom, čo sa dialo so Židmi v Osvienčime v rokoch 1942 až 1944. Správa bola dokončená 27. apríla 1944. Preložená do nemčiny sa dostala do celého sveta a poskytla informácie o masových vraždách v koncentračnom tábore. Po roku 1945 slúžila budova na ubytovanie navrátilcov z koncentračných táborov. Dnes je v nej sídlo Židovskej náboženskej obce Žilina a tiež sa tu nachádza Pamätná izba Vrbu a Wetzlera,“ uzavreli pre TIK mesta Žilina historici Peter Štanský a Milan Novák.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť