Utorok 03. 10. 2023 04:34:33 | Meniny má Stela

Primátorovi K. N. Mesta navýšili plat o 50%. Súhlasili takmer všetci poslanci

Poslanci a primátor v Kysuckom Novom Meste sa ujali svojich funkcií. Šéfovi radnice potom pätnásti z osemnástich prítomných zvýšili základný plat o 50%. Podľa Mateja Fabšíka bude od nového roku poberať staronový primátor Marián Mihalda mesačne cca 5 450 eur. FOTO: Prinscreen youtube kanál K. N. Mesta

Michal Filek|21. november 2022|09:15:03

V minulom volebnom období rozhodli poslanci o navýšení základného platu Marián Mihaldu cca o 41%. V tomto volebnom období navýšenie navrhli dokonca na 50%.

Podľa poslanca a neúspešného kandidáta na primátora Matej Fabšíka, tak bude od nového roku poberať približne 5 450 eur mesačne, čo pre mesto predstavuje mesačné náklady vo výške viac ako 7 000 eur. „Plat primátora za štvorročné funkčné obdobie tak bude 600 až 650-tisíc eur,“ uviedol Fabšík.

Preto bol proti tomu, aby Mihaldovi poslanci schválili akýsi bianco šek na celé funkčné obdobie bez toho, aby sa dohodli, aké úlohy bude plniť.

„Som zástancom toho, aby sme navyšovali plat primátora až po tom, ako si povieme priority, na ktorých budeme pracovať. Aby sme mali merateľné kritéria, aby sme vedeli, či primátor plní úlohy, na ktorých sa dohodneme,“ povedal.

Preto navrhol, aby primátor dostal 100 dní, počas ktorých sa dohodnú na prioritách a bude zrejmé, v akej finančnej kondícii sa mesto nachádza. „Čaká nás totiž aj splátka úveru. Ak sa ukáže, že kondícia mesta je dobrá, nemám s takýmto navýšením platu najmenší problém,“ dodal.

Poslanci si však jeho optiku neosvojili. Ľubomír Golis to zdôvodnil nasledovne: „Primátor vedie toto mesto, má kompetencie v súlade so zákonom. Vo voľbách sa navyše ukázala podpora obyvateľov mesta. Ľudia mu dali značnú dôveru a k tejto dôvere patrí aj návrh platu a navýšenie o 50%. Aby sme dali primátorovi určitú dôveru, aby pracoval stále lepšie a lepšie.“

Pätnásť z osemnástich poslancov primátorov plat odsúhlasilo s navýšením o 50%. Dvaja sa zdržali a jeden nehlasoval.


Súvisiaci článok
V Žilinskom kraji vymenili primátora len v štyroch mestách
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť