Štvrtok 25. 04. 2024 19:17:50 | Meniny má Marek

Talent Žilinského kraja: Džudista Samuel Kotrč (ROZHOVOR + FOTOGALÉRIA)

Šestnásťročný talentovaný džudista Samuel Kotrč aktuálne navštevuje druhý ročník na gymnáziu v Kysuckom Novom Meste a džudu sa venuje od svojich šiestich rokov. V roku 2018 sa stal Majstrom Slovenskej republiky mladších žiakov v kategórii do 60 kilogramov, v tom istom roku získal aj ocenenie Najlepší športovec Žilinského kraja. O rok neskôr bol tretí na Majstrovstvách SR dorastencov v kategórii do 73 kilogramov a získal ocenenie Najlepší športovec - žiak v Kysuckom Novom Meste. Po pandémii koronavírusu na MS SR dorastencov získal 3. miesto v kategórii do 90 kilogramov. Foto: Súkromný archív Samuela Kotrča

Juliana Krčulová|30. október 2022|17:22:22

Talent Žilinského kraja: Výtvarníčka Andrea Hellová (ROZHOVOR + FOTOGALÉRIA)

„Volám sa Samuel Kotrč, mám šestnásť rokov a aktuálne študujem na gymnáziu v Kysuckom Novom Meste, kde navštevujem druhý ročník. Po narodení som býval s rodičmi v obci Rudina, v dome starkých a už jedenásť rokov bývame v našom dome v Kysuckom Novom Meste. Od šiestich rokov sa venujem judu,“ predstavil sa našej redakcii talentovaný športovec Samuel Kotrč, ktorý zaspomínal aj na svoje začiatky s judom:

„Bola to náhoda. Sedel som na lavičke pred družinou. Bol som prvák na základnej škole Suľkov, keď tréneri juda Ján Peteja a Stanislav Kuchár (ten je trénerom Judo San KNM dodnes) robili ukážky juda pre družinárov ZŠ Suľkov. Zavolali aj mňa, aby som si to išiel vyskúšať. Deti v tomto veku bojujú na zemi. Nesmú zo stoja, aby si neublížili. Dali mi vrch kimona a povedali: „Ideš!“ Je potrebné chytiť súpera a dosť ho „na lopatky“ na 20 sekúnd. Nebolo to ťažké,“ priblížil šestnásťročný športovec a ďalej pokračoval:

„Bol to Mikulášsky turnaj 2012, kde som prvýkrát vyhral zápas. Odvtedy som členom Judo San KNM. Bolo nás tak dvadsať chalanov a 3-4 dievčatá, ktorí robili základ tímu. Chodili sme na turnaje do 50 kilometrov od Žiliny a zbierali sme skúsenosti. V Judo SAN KNM som trénoval do dvanástich rokov, keď odišli od juda všetci moji kamaráti s približne mojou váhou. Nemal som s kým trénovať, pretože som mal 65 kíl a najťažší chlapec mal 44 kg. Otec mi vybavil hosťovanie v Judo klube Slávia Žilina. Boli tam chalani starší o dva roky, ale bolo fajn. Opäť sme trénovali, chodili na turnaje a mali veľa spoločných akcií. Zvykal som si na nové metódy,“ uviedol Samuel a ďalej pre našu redakciu priblížil:

„Situácia sa však opakovala a po dvoch rokoch v klube, opäť ostali len deti s váhou do 50 kg a ja som mal v tom čase už 70 kg. Otec mi opäť vybavil hosťovanie a začal som trénovať v Judo klube Mladosť Žilina, kde trénujem dodnes. Stále som členom Judo San KNM, trénujem v Mladosti ZA a v dorasteneckej lige zápasím za Judo klub Martin, pretože to pravidlá ligy vyžadujú.“

Na našu otázku, ako prebieha jeho tréningová hodina, nám talentovaný džudista Samuel odpovedal takto:

„Tréningy mám v utorok a vo štvrtok od 18:00 do 20:00 hodiny. V sobotu a v nedeľu sú turnaje. A ak nie je v nedeľu turnaj, idem do posilky. Mám osobného trénera, ktorý mi pomáha. Mám 82 kg a potrebujem držať a zvyšovať váhu. Chalani v kategórii do 81kg sú malí a rýchli, a ja som vysoký a som v kategórii do 90 kg. Tam je to skôr o sile. Trénujeme techniku a kondičku. Na rovinu - po korone som nevydržal štvorminútový zápas. Bolo mi zle. Dnes dám 8 - 10 minút v pohode. Mladosť ZA má širokú základňu. Veľa kamarátov pôjde od januára 2023 do juniorov, ale sú tam starší žiaci, čo pôjdu do dorastu a veľa dorastencov. Sme dobrý tím a potiahneme sa. Mimo to som 5 rokov v Centre talentovanej mládeže a chodíme na kempy,“ ozrejmil našej redakcii Samuel, ktorého sme sa ďalej opýtali, aké výnimočné súťaže už absolvoval a aké cenné víťazstva už má za sebou:

„Za 10 rokov juda mám viac ako 150 medailí, 40 pohárov, 5 katan a veľa ocenení. Chodili sme na turnaje na Slovensko, do Čiech - tie bývajú v sobotu a do Poľska, Maďarska a Rakúska - tie bývajú v nedeľu. Častokrát sme sa vrátili v sobotu v noci a v nedeľu sme išli opäť na turnaj. Otec hovoril: „Turnaj je vždy iný, ako tréning!“ Dával som tam maximum. Top turnaje majú za 1. miesto pohár a tie úplne top katanu. V roku 2018 som sa stal Majster SR mladších žiakov v kategórii do 60 kg. V tom istom roku som dostal ocenenie najlepší športovec Žilinského kraja. V roku 2019 som bol tretí na Majstrovstvách SR dorastencov v kategórii do 73 kg. V tom istom roku som dostal ocenenie Najlepší športovec - žiak v Kysuckom Novom Meste. Po korone som na MS SR dorastencov získal 3. miesto v kategórii do 90 kg,“ dodal Samuel.

Našu redakciu zaujímalo, aké súťaže nadaného športovca v tomto roku ešte čakajú a akú sú jeho plány do budúcnosti:

„Práve uplynulú sobotu som vyhral tretie kolo ligy dorastencov v kategórii do 90 kg a Martinu som pomohol 7 bodmi v lige. Do konca roku 2022 sú to najmä turnaje v ČR. Do Havířova príde aj Krpálek - dvojnásobný olympijský víťaz. Čaká ma posledné 4. kolo ligy dorastencov, verím, že Martine budem na stupni víťazov. Mám v pláne trénovať a na jeseň 2022 chcem urobiť skúšky na 1.KYU. V roku 2023 budem najstarší v kategórii dorastencov (2006 - 2008). Idem s reprezentáciou SK na Áčkové turnaje v európskych mestách a budem sa snažiť urobiť dobré výsledky. Uvidíme, čo sa podarí, verím si,“ uzavrel v našom rozhovore talentovaný šestnásťročný džudista, Samuel Kotrč.

V redakcii SP 21 držíme palce a prajeme ešte veľa úspechov!

Ak máte vo svojom okolí nadaného športovca/športovkyňu, umelca/umelkyňu, o ktorej by sme sa mali dozvedieť, napíšte nám prostredníctvom nášho mailu tip@sp21.sk

Talent Žilinského kraja: Speváčka Klaudia Škorvánková (ROZHOVOR + FOTOGALÉRIA)