Utorok 27. 09. 2022 16:16:04 | Meniny má Cyprián

Kysucké múzeum nadobudlo vzácny drevený polychrómovaný betlehem (FOTOGALÉRIA)

Vzácny drevený polychrómovaný betlehem, ktorý pochádza z 20. rokov 20. storočia, získalo Kysucké múzeum vďaka dotácii z Fondu na podporu umenia. Múzeum ho zakúpilo od predávajúceho z obce Zákopčie, ktorý ho zdedil po prastarých rodičoch. FOTO: Kysucké múzeum

Radka Kostánová|25. august 2022|07:52:26


Súvisiaci článok
Kysucké múzeum získalo vzácne starožitné hodiny (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Nákup tohto betlehemu vo výške 1250 eur bol realizovaný prostredníctvom podprogramu, ktorý organizuje Fond na podporu umenia, 5.2.2. Akvizícia múzeí. 1000 eur získalo Kysucké múzeum z dotácie a v rámci spolufinancovania poskytlo 250 eur z vlastných zdrojov.

„Polychrómovaný betlehem pozostáva z plasticky rezaných, obojstranne opracovaných drevorezieb z lipového dreva, upevnených na základni. Tvorí ho jedenásť figúrok, jasličky pre Ježiška a dve zvieratá – vôl a osol, ktoré sú tradičnou súčasťou výjavu narodenia Božieho syna. Súčasťou sú aj nepôvodné, neskôr dokúpené figúrky oviec. Betlehem zhotovil neznámy insitný rezbár. Vyrezávané ľudské postavy majú charakteristické znaky betlehemov z banskoštiavnického regiónu (Banská Belá, Banská Štiavnica, Štiavnické Bane (Piarg), Vyhne a Nová Baňa). Je to zrejmé na výrazných detailoch tvárí, na úprave vlasov, voľne padajúcich na ramená, na viacfarebnej polychrómii, na naznačenom odeve, v páse prepásanom opaskom, aj na odpozorovanom, realisticky naznačenom pohybe postáv, vykonávajúcich určitú činnosť,“ informoval Alojz Kontrik z Kysuckého múzea.

Taktiež dodáva, že: „Betlehem kúpil drotár zo Zákopčia začiatkom 30. rokov 20. storočia v Banskej Štiavnici počas spiatočnej cesty domov z drotárky v Budapešti a okolí (Maďarsko). Časom dokúpil štyri porcelánové ovečky na skompletizovanie tradičného betlehemského výjavu. Betlehem je v zachovalom stave, s chýbajúcim časťami štyroch postáv a štyroch zvierat.“

Táto získaná akvizícia, ktorá bola podporená z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia, obohatila zbierkový fond Etnografia 1.

1. Sv. Jozef.jpg

2. Panna Mria.jpg

4. Jasliky.jpg

5. Kr so zlatom.jpg

6. Kr s kadidlom.jpg

7. Kr kaiaci s myrhou.jpg

8. Rmsky vojak.jpg

9. Pastier mlad.jpg

10. Pastier star.jpg

11. Pastier s darom.jpg

12. Anjel.jpg


Súvisiaci článok
Návštevníci skanzenu v nedeľu spoznávajú domácku prácu s ľanom (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť