Streda 28. 09. 2022 11:09:18 | Meniny má Václav

Verejné prerokovanie rekonštrukcie budovy mestského úradu v Čadci prilákalo desiatky ľudí

V pondelok, 15. augusta sa v Dome kultúry Čadca uskutočnila verejná diskusia k téme Zachráňme architektonicky a spoločensky významnú budovu mestského úradu v Čadci – symbol historického odkazu našich predkov. Zúčastnilo sa ho päťdesiat občanov mesta Čadca a sedem poslancov Mestského zastupiteľstva Čadca. FOTO: Tomáš Urbaník

Tlačová správa|17. august 2022|09:56:16

Na stretnutí nechýbali poslanci Jozef Vražel, Pavol Holeštiak, Peter Zverec, Anna Belousovová, Tomáš Urbaník, Slávka Zelníková, Marián Hlaváč. Poslanci Jozef Rucek, Marcel Šulo a viceprimátorka Xénia Šurhaňáková sa ospravedlnili.

Sedenie otvorila a viedla iniciátorka myšlienky Mgr. Silvia Holeščáková, ktorá na projekt Zníženia energetickej náročnosti Mestkého úradu poukazuje niekoľko mesiacov na sociálnych sieťach.

Ešte pred realizáciou rekonštrukcie sa verejne zamýšľala a vyzývala štatutára mesta – primátora Milana Guru k reakcii o tom, či bude mestský úrad v Čadci rovnako „obeťou“ zatepľovacej lobby a pre Čadčanov historicky významnú budovu pokryje polystyrén či iné materiály, ako tomu bolo napríklad v Olomouci pri rekonštrukcii „Domu u zlaté koule“, alebo aj v Kysuckom Novom Meste pri rekonštrukcii „Park rezidencie“.

Holeščáková poukázala na články, ktoré vyšli TU a TU.

Holeščáková svoju prednášku začala prehľadom historicky významných budov v meste Čadca. Pomenovala fakt, že aj v meste Čadca existujú budovy pri ktorých majitelia zohľadňovali nielen ich funkčnosť ale aj historický rozmer a podľa toho konali. Nezatepľovali polystyrénom ale termoizolačnými omietkami aby zachovali pôvodný ráz budovy.

Pred otvorením širšej diskusie iniciátorka uviedla aj fakt, že sa o svojich záveroch radila s rôznymi kapacitami v odbore a osobnosťami medzi inými aj Ing. Arch. Martinom Kusým II., ktorý jej nielenže dal za pravdu, ale vyzval Čadčanov k aktivite a nabádal zachrániť čo sa ešte zachrániť dá. Po vyčerpávajúcich informáciách nasledovala diskusia v ktorej vystúpilo niekoľko prítomných hostí aby vyjadrili podporu a náklonnosť vytrvať v snažení o záchranu historického odkazu, ktorý zanechali starí Čadčania na budove mestského úradu. Kľúčové témy boli spájané s reálnou úsporou nákladov spojených s vykurovaním budovy mestského úradu, námietky na farbu strechy či správnosť zvoliť pri rekonštrukcii budovy Mestského úradu plastové okná namiesto dobových drevených.

Primátor Milan Gura zaradil prorokovanie tohto bodu na riadne rokovanie Mestského zastupiteľstva, ktoré sa bude konať v piatok 19. augusta o 8.30 vo veľkej zasadačke mestského úradu.

Informatívna správa o realizácii projektu „Zníženie energetickej náročnosti budovy Mestského domu v Čadci“ je na programe hneď na začiatku rokovania, po schválení programu. Predkladloží ju RNDr. Miloslav Šulgan, CSc.

Mesto o rekonštrukcii informuje na svojej webovej stránke.

Reakciu primátora Milana Guru si pozrite v našej reportáži z minulého týždňa.


Súvisiaci článok
VIDEO Belousovová žiada vyvodenie zodpovednosti za zbabranú rekonštrukciu úradu. Gura: „Poslanci postup odhlasovali“
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť