Streda 28. 09. 2022 11:49:28 | Meniny má Václav

Českého turistu zasiahol v Malej Fatre blesk, záchranári ho transportovali do nemocnice

Českého turistu dnes popoludní zasiahol na hrebeni Malej Fatry blesk. Zachrániť ho prišli členovia horskej služby a vrtuľník ho previezol do nemocnice. FOTO: HZS

Erika Filekova|16. august 2022|19:57:08

Dnes popoludní prijala Horská záchranná služba tiesňové volanie, na pomoc zranenému českému turistovi, po nepriamom zásahu bleskom v Malej Fatre. Utrpieť mal poranenie hlavy a ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier.

Z Domu HZS v Štefanovej mu ku Chate na Grúni odišli na pomoc štyria profesionálni záchranári terénnym vozidlom. Keďže búrka neustávala, pokračovať na hrebeň medzi Poludňový grúň a severný vrchol Stien bolo nebezpečné a riskantné, záchranári čakali na vývoj a zlepšenie podmienok.

O súčinnosť bola okamžite požiadaná aj posádka Vrtuľníkovej záchrannej služby zo Žiliny, ktorá čakala na základni rovnako na zlepšenie poveternostných podmienok. Neskôr, spolu so záchranárom HZS a lekárkou VZZS, smerovala ku severnému vrcholu Stien.

Skupinka turistov, ktorá sa nachádzala pri postihnutom v čase najintenzívnejšej búrkovej činnosti, na odporúčanie záchranárov HZS a podľa ich pokynov, opatrne preniesla turistu pod exponovaný hrebeň, na bezpečnejšie miesto, kde prečkali do príchodu zdravotnej pomoci.

Po vyzdvihnutí vrtuľníkom bol pacient transportovaný do nemocnice. Záchranári HZS sa následne vrátili do Domu HZS v Štefanovej.

Pozrite si video zo záchrannej akcie.

20220816_164602-1.jpg

IMG-d82312e1c307bc5c1df5a0d706ba80e7-V-1.jpg


Súvisiaci článok
Dvoch turistov pri náhlej zmene počasia zasiahol blesk. Jeden z nich priamy kontakt, žiaľ, neprežil (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť