Sobota 24. 02. 2024 09:44:39 | Meniny má Matej

Najväčšou vášňou Jaroslava Jablonského a Jaroslava Masnicu sú kartičky Harryho Pottera

Redakcia SP21 sa pri príležitosti výstavy Svet Harryho Pottera v Kaštieli Radoľa stretla so zberateľmi fanúšikovských predmetov z čarodejníckeho sveta. Jaroslav Jablonský a Jaroslav Masnica nám prezradili, že ich najväčšou vášňou sú magické kartičky, ktoré odštartovali ich fenomenálnu zbierku čarodejníckych predmetov. Foto: Juliana Krčulová / vľavo: Jaroslav Masnica, vpravo: Jaroslav Jablonský

Juliana Krčulová|30. december 2021|12:03:19

Dlhoročné priateľstvo

Dvaja dlhoroční priatelia, ktorí mali už od detstva lásku k zbieraniu netradičných vecí. Aj tak by sa dalo charakterizovať priateľstvo medzi dvoma zberateľmi, ktorí sa môžu pýšiť neobyčajnými a atypickými zbierkami predmetov z rôznych kútov pop-kultúry.

„Ako deti sme spolu začali zbierať známky,“ začal spomínať Jablonský, „no a potom mi kamarát ukázal všetky veci okolo počítačových hier a zberateľských kúskov, okolo pop-kultúry a podobne. Oslovilo ma rôzne fantasy a sci-fi, medzi ktoré patril aj Harry Potter,“ dodal zberateľ.

Foto: Juliana Krčulová

Na počiatky zberateľskej kariéry zaspomínal aj Masnica: „Ja som od mala zbieral veľmi veľa vecí. Ale postupom času sme si určili, kto bude čo zbierať z magického sveta Harryho Pottera. Ako pán Jablonský zbiera figúrky a legá, tak ja som na tie multimédiá. To znamená všetko okolo toho, čo vzniká. CD, DVD, Blu-ray, filmová hudba, také veci zbieram zase ja. Plagáty, časopisy, čo sa dá, publikácie, knihy, no a hlavne tie kartičky,“ uzavrel Masnica.


Súvisiaci článok
Darebáctvo sa podarilo v Kaštieli Radoľa
Čítajte viac >

Magická zbierka Harryho Pottera

Zberatelia sa pre redakciu SP21 vyjadrili, že vystavovaná zbierka tematických predmetov z čarodejníckeho sveta nie je ich kompletným dielom. Celé zbierali skoro 10 rokov a má hodnotu pár tisíc eur.

Niektoré predmety si objednali z internetu, iné zo zahraničia: „Toto, čo tu môžu návštevníci vidieť, je hlavne zadovážené z Anglicka a zo slovenského trhu. Niektoré veci sa nedajú kúpiť vôbec. Aj táto zbierka je len zlomok z toho, čo existuje z tohto čarodejníckeho sveta,“ upresnil Masnica. Myslí si, že obrovskou nevýhodou je aj to, že na Slovensku nie sú firmy, ktoré by takéto fanúšikovské predmety dovážali zo zahraničia, takže je pravdepodobné, že náš trh ani nikdy neuvidia.

IMG-2811.jpg

O rôznorodosti ich zbierky nám povedal Jablonský: „My to zbierame tak, aby boli zastúpené rôzne oblasti. Napríklad LEGO, postavičky Funko POP alebo hracie karty, ktoré nás tiež veľmi baví zbierať. Aby sme mali zo všetkého niečo. Keby sme chceli zbierať len jednu oblasť, je to možné, ale bolo by to veľmi nákladné,“ uviedol zberateľ. Podľa jeho názoru neexistuje na svete taký zberateľ, ktorý má všetko.

Čarodejnícky zážitok v Anglicku

Zberateľ Jaroslav Jablonský navštívil aj anglický hrad Alnwick, na ktorom prebiehalo natáčanie prvého dielu filmovej série o Harry Potterovi. Svoj zážitok opísal aj redakcii SP21: „Na nádvorí hradu sa natáčali scény z prvej hodiny lietania s madam Hoochovou a tiež scéna, keď Oliver Wood ukazuje Harrymu ako sa pracuje s metlobalovými loptami. Pobehovali tam už vtedy deti v kostýmoch, ale ja som to ešte nebral nejako zberateľsky, len ako turista. Bola tam ešte aj jedovatá záhrada, jedovaté rastliny, ktoré ma zaujali,“ priblížil Jablonský.

Nádvorie anglického hradu Alnwick
Foto: WWW kadetade.com

Zlatý zberateľský kúsok

Tohtoročné dvadsiate výročie Harryho Pottera so sebou prinieslo obchody plné propagačných materiálov, veľa oblečenia a doplnkov. Jablonský sa teší výročnému LEGU: „Ja som si ku 20. výročiu Harryho Pottera zaobstaral LEGÁ so špeciálnymi, akože zlatými figúrkami. Tých je päť alebo šesť, nie je to nejaká exkluzivita momentálne, dá sa to kúpiť hocikde, ale sú to zlaté figúrky a teším sa, že mám všetky,“ dodal zberateľ o poslednom prírastku do zbierky.

Nadšenci Harryho Pottera, súčasnej pop-kultúry, ale aj retro techniky môžu navštíviť Kaštieľ Radoľa aj pri príležitosti výstavy Retrocom 2.0, ktorá ponúka pestrú nostalgickú spomienku na minulú dobu. Taktiež z vlastnej zbierky Jaroslava Jablonského a Jaroslava Masnicu.

Foto: Juliana Krčulová
Foto: Juliana Krčulová

Súvisiaci článok
Výstava Svet Harryho Pottera v Kaštieli Radoľa (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť