Utorok 16. 08. 2022 22:55:55 | Meniny má Leonard

Čo najrýchlejšie vypátranie osoby zvyšuje šancu, že sa nájde včas a v poriadku

Chcete pomôcť pri hľadaní nezvestných osôb? Teraz máte možnosť. Pohotovostný pátrací tím ZA-kraj vyhlásil finančnú zbierku. Z výťažku plánujú kúpiť dron s termokamerou. FOTO: Pohotovostný pátrací tím ZA-kraj

Miriam Michaela Štefková|4. august 2022|08:54:07


Súvisiaci článok
Záchranári pomáhali vo Veľkej Fatre cyklistke, ktorá sa zranila pri páde
Čítajte viac >

Do terénu vychádzajú vo dne i v noci, za každého počasia, na výzvu rodín nezvestných ľudí, ale tiež na žiadosť polície. Členovia Pohotovostného pátracieho tímu (PPT) každoročne vykonajú desiatky pátracích akcií, a ich jedinou odmenou je dobrý pocit, že niekomu pomohli. Počas troch rokov svojej aktivity už pomohli desiatkam ľudí.

Aby bola pomoc efektívnejšia a rýchlejšia, plánujú doplniť svoju výbavu o dron s termokamerou. Ten im umožní aj pátranie v noci, kedy sú podmienky inak veľmi obmedzené, či nemožné a často prerušené. „Aby sme mohli ešte efektívnejšie pomáhať, spustili sme prostredníctvom StartLab zbierku na dron s termokamerou, ktorý nám umožní vidieť z vtáčej perspektívy aj za úplnej tmy a tým urýchli prácu v teréne, najmä počas nočných pátracích akcií,“ uvádza Pohotovostný pátrací tím ZA-kraj.

IMG_2804.jpg

Drony v tíme majú a využívajú ich maximálne, no nemajú špeciálny s termokamerou. „Pomocou dronov je možné v krátkom čase zo vzduchu prepátrať veľké plochy a už neraz nám pomohli pri našich akciách, avšak nie je ich možné používať v noci.“ Počas pátrania po nezvestných totiž ide o čas a počíta sa každá minúta. Čo najrýchlejšie vypátranie osoby zvyšuje šancu, že sa nájde včas a v poriadku. Dron je v tomto prípade síce malý, no veľký pomocník, ktorý môže v správnych rukách pomôcť zachrániť mnoho ľudských životov.

Ak sa dron podarí zakúpiť, bude nepretržite k dispozícii vo všetkých krajoch. „Veľmi si vážime pomoc každého, kto má záujem pomáhať iným a veríme, že existuje mnoho ľudí, ktorým nie sú osudy iných ľahostajné a radi pomôžu pomáhať spolu s nami. Veľmi pekne ďakujeme každému z vás,“ uvádza PPT ZA-kraj.

IMG_2802.jpg

Dron DJI Mavic 2 Enterprise Advanced, ktorý si pátrači vyhliadli, je ľahké a kompaktné zariadenie, schopné vyštartovať za necelú minútu, s vysokou rýchlosťou stúpania a klesania. „Umožňuje rýchle prepínanie medzi vizuálnym, tepelným alebo deleným zobrazením pre rôzne požiadavky. Ponúka vysoké rozlíšenie termálnej a skutočnej obrazovej kamery, vybavený je aj funkciou 32 -násobného digitálneho priblíženia. Termovízna kamera má vysoké rozlíšenie. Dron umožňuje vykonávať presné merania teploty a plochy,“ uvádza výrobca. Ak by ste aj vy chceli pomôcť naplniť cieľ a nepriamo sa tým podieľať na pomoci ľuďom, ktorí sa ocitnú v zložitej životnej situácii, urobiť tak môžete na stránke tu.

Podporiť kúpu drona môžete ľubovoľným finančným príspevkom, alebo zakúpením nášivky, šiltovky, či trička s logom PPT. Plánovaná cieľová suma zbierky je 5 300 eur.

Od roku 2020 je PPT súčasťou Integrovaného záchranného systému (IZS), vedený ako ostatná záchranná zložka. Okrem polície úzko spolupracuje s dobrovoľnými hasičmi a inými organizáciami, s ktorými sa spolupodieľajú na pátracích akciách.

„Nenahrádzame políciu, ale pôsobíme ako podporná sila v teréne, keď je potrebné nasadiť viac ľudí, techniku, prepátrať rozsiahlejší terén. Sme schopní vyjsť do terénu takmer kedykoľvek, či už na žiadosť polície, rodín nezvestných osôb alebo iných organizácií,“ dodáva PPT.

IMG_2805.jpg


Súvisiaci článok
Liptovský Hrádok: Vonkajšie trhovisko v meste zmodernizujú
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť