Piatok 02. 06. 2023 12:07:59 | Meniny má Xénia, Oxana

Ľupčania zachraňujú svoj „kostôlok“

Tak veriaci z Partizánskej Ľupče volajú Kostol Sedembolestnej Panny Márie vo svojej obci. Stavbu z 13.storočia idú zachrániť. V obci už vyhlásili zbierku. FOTO: Obec Partizánska Ľupča

Miriam Michaela Štefková|28. december 2021|16:59:49

Kostol stojí pri cintoríne a miestna farnosť sa snaží ho obnovovať postupne. Keďže ide o kultúrnu pamiatku, všetko má svoje prísne pravidlá. Samotnej obnove predchádza podrobný prieskum a ten tiež stojí nemalé financie. Minulý rok získali 18 tisíc eur na spracovanie statického prieskumu, sanácie vlhkosti, diagnostiky strechy, architektonicko-historického a reštaurátorského výskumu, zameranie a vypracovanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie. V dvoch fázach ešte dostali ďalších 10 tisíc a 2 600 eur. Súčasný stav kostola podrobne skúmajú.

FOTO: Obec Partizánska Ľupča - Kostol Sedembolestnej Panny Márie

Hoci v Kostole Sedembolestnej Panny Márie býva omša iba jedinýkrát v roku, pre miestnych má veľkú historickú hodnotu. Kostol stojí na severnom okraji obce Partizánska Ľupča od roku 1263. Volajú ho aj „malý kostol“, nikdy totiž neslúžil ako hlavný, len ako kaplnka, okolo ktorej sa pochovávalo, vždy ale pre miestnych veľa znamenal a tak je to aj dnes.

FOTO: Obec Partizánska Ľupča - Kostol sv. Matúša

Že sa im obnova podarí, vôbec nepochybujú, v minulosti už totiž zachránili hlavný farský Kostol svätého Matúša, ktorý je dominantou obce. Obnovili jeho 62 metrov vysokú vežu, ktorú je vidieť zo širokého okolia.


Súvisiaci článok
Múzeum slovenskej dediny Martin: Takto nejako žili naše babičky
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť