Doplnil, že v centre ponúkajú psychosociálnu podporu, sociálne poradenstvo, potravinovú a materiálnu pomoc a sprevádzanie. "Chceme ponúknuť miesto prijatia. Odpovedať na akútnu núdzu, v ktorej sa ľudia nachádzajú. Pomôcť im k samostatnosti a začleneniu do spoločnosti. Súčasťou je centrum vzdelávania pre Slovákov aj Ukrajincov, v ktorom budeme ponúkať napríklad kurzy finančnej gramotnosti pre rodiny či kurzy slovenského jazyka," vysvetlil Birčák s tým, že terénni pracovníci budú odídencom z Ukrajiny aktívne pomáhať.
V Centre podpory pracuje podľa jeho koordinátora Jána Gálika päť zamestnancov, ale je postavené aj na ukrajinských a slovenských dobrovoľníkoch. "Snažíme sa integrovať odídencov a prepájať ich so Slovákmi, čo sa týka rodín aj pomoci. Máme napríklad počítačovú miestnosť, v ktorej môžu načerpať základné informácie, aby sa mohli začleniť do spoločnosti. Pripravujeme tiež klub pre ukrajinské aj slovenské deti, aby mali priestor na hry a spoznávanie sa," povedal Gálik.
Žilinské centrum otvorili v spolupráci s Ukrajinským domom. "Spolupracujeme od vypuknutia humanitárnej krízy. Vnímame, že keď pomoc ubúda, je potrebná spolupráca medzi organizáciami, samosprávou a štátom, aby pomoc bola naozaj komplexná," podotkol riaditeľ Diecéznej charity Žilina.
Po celom Slovensku vzniká podľa PR manažérky Diecéznej charity Žilina Zdeny Lukáčikovej 25 centier podpory, ktoré prevádzkujú diecézy, arcidiecézy a eparchiálne charity. "Otvárame ich vďaka podpore z Emergency Appealu. Ide o finančný mechanizmus pre riešenie kríz a humanitárnych katastrof vo svete. Zastrešuje ho Caritas Internationalis, medzinárodná organizácia, ktorej súčasťou je aj Slovenská katolícka charita (SKCH)," dodal generálny sekretár SKCH Miroslav Dzurech.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť