Utorok 16. 08. 2022 20:56:32 | Meniny má Leonard

Pre pár ušetrených metrov, neváhajú zvaliť aj plot pri škole

Niektorí ľudia si cez školský areál skracujú cestu za nákupmi. Aby ním mohli prejsť, už niekoľkokrát vyvalili celý plotový diel. Ušetria pritom doslova iba pár krokov, no Základnej škole Alexandra Dubčeka v Martine tým opakovane spôsobujú škody. FOTO: Redakcia SP21. Ľudia si skracujú cestu cez areál školy z jednej strany na druhú a to iba pre pár ušetrených metrov.

Miriam Michaela Štefková|13. jún 2022|17:04:13


Súvisiaci článok
Stav chodníkov v Priekope je žalostný, ľudia spísali petíciu
Čítajte viac >

Medzi mestskou časťou Sever a nákupným centrom stojí areál základnej školy. Oplotenie má síce svoje najlepšie roky dávno za sebou, no aké také je. Jeho zlý stav však ľahkému prekonaniu výrazne napomáha. A tak sa stále dookola opakuje situácia, kedy celý plotový diel niekto vyvalí a ľudia si tak vďaka tomu cez areál školy skracujú cestu. A to priamo popod okná tried, v ktorých sa vyučuje. No vyrušovanie žiakov nie je jediný problém. „Spôsobujú nám škody, ničia oplotenie, dá sa to nazvať aj vandalizmom. Cez dvor školy si skracujú cestu do Tesca na nákupy,“ hovorí Dana Brezňanová, riaditeľka školy.

Do areálu školy sa teraz ľahko dostane ktokoľvek, miestom, kde bola kedysi hlavná brána. Tú nechalo vedenie školy odstrániť po tom, čo ju viackrát niekto poškodil. „No a ďalej si idú cez areál školy a vyjdú z neho cez plot, ktorý nám kvôli tomu každú chvíľu vyvalia,. My sme tie diely najprv vždy nahradili novými, no ale vyvalili ich znova, alebo vedľajšie,“ vysvetľuje riaditeľka školy.

1 (002).jpg

Problém je podľa nej práve v tom, že škola nie je oplotená funkčným plotom, ktorý by zamedzil vstupu do areálu z každej strany. „Celá tá naša škola má jeden obrovský problém, a to je to, že ten areál nie je oplotený, a je otvorený verejnosti, dá sa povedať, čo spôsobuje škody nielen oplotenia.“

„Cez školu si ľudia spravili skratku do Tesca, sú schopní pre pár metrov radšej zbúrať plot, nechcel som veriť. Deťom počas vyučovania spoza okna okoloidúci hľadia do tried a vyrušujú ich. Nás veru prísnejšie vychovávali. Pre mňa je školský areál trošku posvätná pôda a nedovolil by som si tam len tak cez vyučovanie pohybovať. Však sa dá normálne ísť po chodníku okolo,“ hovorí Marek Belák, poslanec MsZ v Martine.

2.jpg

Vedenie školy už niekoľkokrát žiadalo martinskú radnicu, ako zriaďovateľa, o nové oplotenie, aby areál školy bol uzatvorený. „Žiadame opakovane, každý rok, aj bývalé vedenie školy sa o to snažilo, no asi pred tromi rokmi bola suma vyčíslená na 100 tisíc eur, tak teraz už by to bola oveľa vyššia suma, ten areál školy je veľký,“ hovorí riaditeľka školy.

So žiadosťou o informácie sme oslovili vedenie mesta Martin, ako zriaďovateľa školy, no zatiaľ sme vyjadrenie nedostali.

Investovať do krajšieho prostredia na dvore teda škola momentálne vôbec neplánuje. „Dali by sme tam aj lavičky deťom, ale veď to by bolo za pár dní zničené,“ objasňuje riaditeľka. Na to príde čas, keď bude škola riadne oplotená.

3.jpg

Vedenie školy si myslí, že by situáciu mohla vyriešiť v areáli plánovaná výstavba športovej haly s parkoviskom. Projekt má byť financovaný z eurofondov. „Tak to keď postavia, presne na mieste toho chodníka, kadiaľ nám teraz chodia, by bolo fajn, takže tešíme sa na nové možnosti športovania, a tiež, že nám už tadiaľto nebudú ľudia len tak chodiť, sľúbili nám, že by to aj poriadne oplotili,“ hovorí Dana Brezňanová.

Z vynaliezavosti Slovákov má však martinský poslanec obavu. „Tak som zvedavý, či pre pár ušetrených metrov si potom nebudú cestu za nákupom skracovať po streche,“ dodáva Belák.

4.jpg

V areáli školy je multifunkčné ihrisko, ktoré využívajú všetci obyvatelia mestskej časti Sever. Aj kvôli nemu sú v areáli často problémy, schádza sa tam po večeroch mládež, popíja alkohol a robí neporiadok. „Bohužiaľ, využívajú ho nielen na športové aktivity, ale aj na rôzne, nazvem to, spoločenské posedenia, zanechávajú nám tam množstvo odpadu, neporiadku, fľaše, ktoré potom musia likvidovať zamestnanci školy, naše pani upratovačky a pán školník,“ vysvetľuje riaditeľka školy.

Radnica vlani nechala v areáli namontovať kamerový systém. „Kamery sleduje Mestská polícia, a keď vidia, že sa v areáli niečo deje, hneď prídu. Sledujú najmä multifunkčné ihrisko.“ To však situáciu v areáli školy zlepšilo iba čiastočne.

5.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

13.jpg

14.jpg

16.jpg


Súvisiaci článok
Nové parkovacie miesta, alebo zeleň? Obyvatelia sa nevedia dohodnúť
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť