Cvičenie jaskynnej záchrannej činnosti v Strážovských vrchoch absolvovali dobrovoľní zmluvní záchranári pre jaskynnú záchrannú činnosť. „Počas cvičenia si záchranári v prvý deň na skalnom portáli precvičili jednotlivé postupy jednolanovej techniky, inštaláciu kotviacich bodov pre postup v exponovaných častiach jaskýň, vystrojovanie lanovej cesty pre postup záchranného družstva. V nedeľu ich čakala simulovaná záchranná akcia, pri ktorej sa museli postarať o zraneného pacienta v jaskyni Májová priepasť na Mojtíne a následne ho bezpečne transportovať v nosidlách Nest na povrch. Cvičenia sa zúčastnilo 14 dobrovoľných záchranárov a dvaja príslušníci HZS,“ uviedla HZS na svojom Facebooku.
V žilinskom kraji sú sprístupnené viaceré jaskyne. Návštevníci môžu obdivovať ich krásy na Liptove, kde je to Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa v Demänovskej doline, Važecká jaskyňa pri obci Važec, Štôlňa Salvátor pri Vyšnej Boci a Stanišovská jaskyňa pri Liptovskom Jáne. Na Orave je to Brestovská jaskyňa pri obci Zuberec, v Turci zasa Jaskyňa Mažarná pri Blatnici.
Na Slovensku je však aj množstvo menších a verejnosti neprístupných jaskýň. Do tých chodia jaskyniari a práve oni záchranu potrebujú najčastejšie. Tú však väčšinou mimoriadne komplikuje neprístupný terén, v ktorom sa jaskyňa nachádza, aj stiesnené podmienky v samotnej jaskyni. Pripraviť sa nepredvídateľné okolnosti pomáhajú záchranárom práve pravidelné cvičenia priamo v teréne.
Známy je prípad z minulého roka, keď pri Piešťanoch uviazol muž v hĺbke 18 metrov, v jaskyni, ktorá bola v ťažko prístupnom teréne. Záchranárom sa ho podarilo vytiahnuť pomocou ukotvenia a lezeckej techniky.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť