Sobota 13. 07. 2024 15:54:38 | Meniny má Margita

ŠOP: K stretu cyklistky s medvedicou došlo v prirodzenom biotope jej výskytu

K stretu cyklistky s medvedicou za Liptovskými Kľačanmi došlo v prirodzenom biotope výskytu medveďa hnedého. Išlo o lokalitu v lese, približne desať kilometrov za obcou, mimo intravilánu. Pre TASR to v reakcii na udalosť uviedla manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková. ILUSTRAČNÉ FOTO: lesnazver.sk

TASR|3. jún 2022|08:06:14


Súvisiaci článok
Mladú ženu pri Liptovských Kľačanoch napadla medvedica
Čítajte viac >

Dodala, že Zásahový tím pre medveďa hnedého bol po tomto incidente kontaktovaný, oblasť monitoruje a obhliadka miesta stretu je naplánovaná na nasledujúci deň.

"Cyklistka sa so svojím psom dostala do blízkosti medvedice, zachovala sa však veľmi správne - zosadla z bicykla a ľahla si tvárou na zem. Medvedica preto vyhodnotila, že nepredstavuje pre medvieďatá hrozbu a nezaútočila. Cyklistka nebola zranená a nebolo nutné ani ošetrenie," uviedla Bocková.

Upozornila, že v tomto období je ešte stále medvedia ruja. Samice si strážia mláďatá pred dospelými samcami, ktoré pre získanie medvedice zvyknú mláďatá usmrtiť. "Medvedice sa preto s mladými často sťahujú nižšie do blízkosti ľudských sídel," vysvetlila.

K stretu samice medveďa s cyklistkou došlo v utorok (31. 5.) okolo poludnia na lesnej ceste za obcou Liptovské Kľačany v okrese Liptovský Mikuláš. Podľa starostu Jána Hollého ide o lokalitu, kde sa bežne pohybujú turisti, športovci aj lesní robotníci.


Súvisiaci článok
Mladý muž sa na Liptove ocitol zoči voči medvedici s mladým. Hovorí, že to nebolo prvýkrát
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť