Piatok 22. 11. 2024 21:47:57 | Meniny má Cecília

Vojna v zastupiteľstve: Šuteková obviňuje poslancov, že chránia biznis kolegu. „Klame a očierňuje!“ bráni sa Delinčák

Blížia sa voľby a v žilinskom mestskom zastupiteľstve zúri boj. Predsedníčka poslaneckého klubu za ZA Miriam Šuteková obvinila členov dvoch iných klubov, že hlasovali tak, aby zachránili biznis svojho kolegu Branislava Delinčáka. V inom prerokovanom materiáli zase viceprimátor Vladimír Randa nepriamo upodozrieva klub INÁ Žilina, že využíva peniaze z fondov mestských častí na činnosť svojho občianskeho združenia a tým aj na vlastnú propagáciu. Klub, aj Branislav Delinčák obvinenia rázne odmietli. Delinčák dokonca hovorí, že Šuteková klame a v predvolebnej kampani sa vydala cestou očierňovania kolegov.

Michal Filek|28. apríl 2022|12:57:13

Prinášame vás tlačovú správu klubu za ZA, ktorou obvinila Branislava Delinčáka a jeho kolegov z klubov INÁ Žilina a Silná Žilina. A tiež reakciu poslanca Delinčáka na vznesené obvinenia.

sutekova.jpg FOTO: Facebook Miriam Šuteková

TLAČOVÁ SPRÁVA, podpísaná Miriam Šutekovou

Skupina poslancov obetovala návrh na rázny boj s nelegálnymi billboardami a reklamnými zariadeniami, aby zachránili biznis svojho kolegu poslanca. Ten sa aj napriek konfliktu záujmu rozhodol pri opakovanom hlasovaní využiť poslanecký hlas, ktorý zvrátil výsledok hlasovania. Návrh na odstránenie 100 kusov billboardov a 382 kusov reklamných tabúľ pri zhodnom počte hlasov neprešiel.

Na včerajšom mestskom zastupiteľstve bola žilinská verejnosť svedkami nezvyčajného poslaneckého zvratu. Napriek deklarovanému konfliktu záujmov poslanca Branislava Delinčáka, ktorý finančne profituje na zmluvách s mestom o prenajímaní informačno-navigačných reklamných tabúľ, sa (na druhý pokus) do hlasovania sám zapojil.

Ako uvádza poslanecký klub za ZA, tak zákon síce takéto správanie poslanca nezakazuje, avšak história žilinskej samosprávy si podobné rozporujúce hlasovanie nepamätá. Z etického hľadiska mu v hlasovaní bránia jeho podnikateľské záujmy.

279370106_371146505026036_1833960121779271523_n.jpg FOTO: Facebook Miriam Šuteková

Branislav Delinčák, ktorý svojim nesúhlasom nepodporil materiál o eliminovaní vizuálneho smogu v meste Žilina, je pravdepodobne prvým žilinským poslancom, ktorý na jednej strane ohlásil vážny konflikt záujmov a na druhej strane sa do hlasovania sám zapojil. Práve hlas poslanca Delinčáka pritom rozhodol o nevypovedaní zmlúv mesta i s jeho vlastnou firmou, ktorá mu zabezpečuje príjem z nepovolených reklamných zariadení, tváriace sa ako informačné tabule. Reklamnú (nie informačnú) funkciu tabúľ verejne potvrdil na zastupiteľstve i hlavný architekt mesta Rudolf Chodelka. Firma poslanca ich roky využíva a prevádzkuje v rozpore s platným územným plánom.

Spolu s Branislavom Delinčákom sa proti materiálu o vypovedaní nájomných zmlúv postavili i jeho kluboví kolegovia z poslaneckého klubu Iná Žilina a Silná Žilina, svoje hlasy pridali aj niektorí nezaradení poslanci.

“Obe skupiny poslancov tak spoločne zabránili prijatiu, okrem iného, aj návrhu na likvidáciu 100 nelegálnych billboardov na území mesta Žilina, ktoré by posnuli boj s vizuálnym smogom výrazne dopredu. Včerajšie hlasovanie jasne ukázalo, že ekonomické a osobné záujmy konkrétnych poslancov prevažujú nad záujmom verejného a spoločenského blaha. Žilinčania boli v priamom prenose svedkami ohromujúcej situácie, keď časť zastupiteľstva pre záchranu (nelegálneho) biznisu svojho kolegu a ďalších záujmových skupín bola ochotná potopiť materiál na rozvoj mesta,” dodáva predsedníčka poslaneckého klubu za ZA Miriam Šuteková.

delincakbranislav.jpg FOTO: Facebook Branislav Delinčák

REAKCIA Branislava Delinčák na obvinenia

Úvodom chcem povedať, že ma mrzí postoj pani Šutekovej a členov jej klubu, ktorí sa v predvolebnom boji vydali cestou likvidácie opozičných kolegov a to hlavne z klubu Iná Žilina. Preto na ostatné MZ podali dva návrhy, diskreditujúce klub a jeho členov. Jedným z týchto materiálov bolo zrušenie reklamných a informačných tabúľ na území mesta Žilina. Keďže ide o činnosť, ktorej sa venujem, nielen v Žiline, už mnoho rokov, bol som pri prerokovávaní tohto materiálu v konflikte záujmu. Zo zákona som povinný pred hlasovaním o materiáli ohlásiť konflikt záujmu, čo som aj urobil (to spomína aj ona). Pani Šuteková však klame, keď tvrdí, že som nesúhlasil s predkladaným materiálom. Od samého začiatku sme tvrdili, že je tento materiál tendenčný a „krivia“ sa v ňom paragrafy, ktoré definujú, čo je reklamná stavba. Preto som sa pri hlasovaní zdržal. Zdržať sa pri hlasovaní sa však dá dvomi spôsobmi. Nakoľko som bol celý čas prítomný pri prerokovávaní bodu, bol som súčasťou hlasovacieho kvóra, a tak som mal pri hlasovaní len možnosti buď vôbec nehlasovať alebo stlačiť tlačidlo „zdržal sa“. Obe možnosti sú identické, čo do výsledného hlasovania, nakoľko sa do platne prijatého uznesenia počítajú len hlasy, ktoré boli „ZA“ materiál. Snažil som sa toto vysvetliť pani Šutekovej po hlasovaní, ale zrejme nepozná rokovací poriadok a tento argument neakceptovala. Požiadali sme, teda, o stanovisko vedúceho pracovníka odboru vnútorných vecí, či bol môj postup v súlade so zákonom a ten citoval zákon, kde konštatoval, že k žiadnemu pochybeniu nedošlo.

Hlavný architekt mesta Žilina sa na rokovaní vyjadril, že smerové tabuľky na stĺpoch spadajú do zákonnej úpravy reklamných stavieb. Nehovoril, že je to reklama. Opäť klamstvo zo strany pani Šutekovej. Reklama je podľa definície marketingová komunikácia, ktorá promuje alebo predáva produkt, službu, alebo ideu. Pani poslankyňa však tvrdí, že logo firmy a šípka nie je informačnou tabuľou, ale reklamou, ktorú treba zlikvidovať. Zaráža ma dvojaký meter pani poslankyne Šutekovej, pretože podľa nej citylight nie je vizuálny smog, pokiaľ je mestský, ale ak ide o súkromný, tak už o vizuálny smog ide. Taktiež reklama na športových zariadeniach je v poriadku, lebo to tiež nie je vizuálny smog, ale podnikateľské smerové tabule áno. Pričom na smerové tabule sa špeciálne vzťahuje výnimka zo stavebného povoľovania a stačí na ne nájomná zmluva. Územný plán dnes neumožňuje ich umiestňovanie, ale tabuľky, ktoré v čase prijatia zmeny územného plánu viseli, ostávajú a nový stav územného plánu sa ich netýka. Viackrát som sa snažil vysvetliť túto skutočnosť pani Šutekovej, že právny poriadok SR neumožňuje retroaktivitu. Tomuto argumentu sa vytrvalo vyhýbala.

Roky riešim s vedením mesta a hlavným architektom estetizáciu smerových tabúľ v meste, ich zjednotenie a spôsob umiestňovania. Dokonca poslanecký kolega Jozef Juriš z klubu Iná Žilina pripravil aj pozmeňovací návrh, ktorý s konkrétnym termínom a po odsúhlasení hlavným architektom žiadal ÚHA o spracovanie koncepcie umiestňovania reklamných stavieb na území mesta Žilina. Určitý dizajnmanuál reklamných plôch a mestského informačného systému.

Pán hlavný architekt zároveň skonštatoval, že dnešný, žilinský ÚP je najprísnejší na Slovenku a neumožňuje vlastne žiadnu výstavbu. Takže prijatím predkladaného materiálu by sa museli odstrániť všetky reklamné a informačné tabule a nemohli by sa umiestniť už žiadne nové. Tieto smerové tabule neslúžia na reklamu, ale na orientáciu pre ľudí, aby vedeli nájsť konkrétnu firmu na území mesta. Veľa firiem vedia zákazníci nájsť práve vďaka smerovým tabuliam. Všade, kde žijú ľudia je potreba komunikácie. Mesto je toho samé príkladom, že si stavia citylighty a komunikuje cez ne. My sme navrhovali vypracovať komplexný systém, s čím bol stotožnený aj hlavný architekt.

Do tretice klamstvo pani Šutekovej - nie je pravda, že sa v meste nebudú píliť nelegálne billboardy. Primátor opakovane avizoval odstránenie približne 100 ks reklamných stavieb, preto MZ, na základe návrhu primátora, odsúhlasilo rozpočtovú zmenu, ktorá zahŕňa odstraňovanie nelegálnych reklamných plôch.

Sporný materiál pripravili poslanecké kluby zaZa a Spojený klub a bol pripravený bez vedomia primátora, zato však s plným vedomím a podporou jeho viceprimátora, ktorý je predsedom Spojeného klubu. Nehovoriac o tom, že v zmysle ich predloženého doplnenia rokovacieho poriadku sú poslanci povinní predkladané materiály konzultovať s MsÚ. Tento materiál teda logicky nemôže ani zabezpečovať financie na pílenie nepovolených reklamných stavieb. Toto je agenda primátora mesta, ktorú si chce, podľa môjho názoru, prisvojiť pred voľbami pani Šuteková. Na záver - viacerí poslanci vyčítali materiálu nepripravenosť, čo do dopadu na rozpočet mesta, nevyváženosť dnešného stavu - mesto a športoviská verzus ostatní, užitočnosť smerových tabúľ a ich zjavnú odlišnosť od reklamy. Mali iný názor, preto ich chce pani Šuteková očierniť. Je smutné, že sa poslanecké kluby zaZa a Spojený klub, v rámci predvolebnej kampane, namiesto propagovania svojej práce v prospech mesta a jeho občanov, vydali cestou očierňovania svojich kolegov. Chápeme, že sme pre nich potencionálni protikandidáti v blížiacich sa komunálnych voľbách a veľmi nás mrzí, že si namiesto ponúkanej spolupráce v prospech nášho mesta radšej určili cestu boja, hľadania fiktívnych nepriateľov a „bombastických“ káuz. Hoci nás polená, ktoré nám hádžu pod nohy, oberajú o energiu, naďalej budeme pokračovať v našich aktivitách v prospech našej milovanej Žiliny, Žilinčanov a Žilincov.


Súvisiaci článok
Parkovanie v Žiline má byť výhradne v rukách mesta. Na návrh Petra Cibulku to deklarovali poslanci zastupiteľstva
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť