Pondelok 21. 04. 2025 18:24:43 | Meniny má Ervín

Okrem medveďa vás v lese na severe Slovenska môže prekvapiť aj táto smrteľná hrozba

V pôde, na lesných plodoch či tráve číha na severe Slovenska neviditeľná hrozba – pásomnica líščia. Tento mikroskopický parazit môže po nenápadnej nákaze spôsobiť vážne poškodenie pečene a ohroziť život.

TASR|21. apríl 2025|14:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Pod Lietavským hradom videli medveďa. Je čas, kedy migrujú za samicami
Čítajte viac >

Výskyt pásomnice líščej (Echinococcus multilocularis), ktorá u človeka spôsobuje závažné parazitárne ochorenie pečene, známe ako alveolárna echinokokóza, je najvyšší v okresoch na severe Slovenska. Za najviac rizikové sú považované najmä okresy Martin, Ružomberok, Tvrdošín či Prešov. Pomerne často bola táto pásomnica zaznamenaná aj u líšok vo Vysokých Tatrách.

Uviedla to Daniela Antolová z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

„V týchto oblastiach je nakazených viac líšok a odtiaľ aj pochádza najviac pacientov s alveolárnou echinokokózou. Vajíčka ostávajú v prostredí infekčné až dva roky, ale najviac im vyhovuje chladné a vlhké prostredie, ktoré je viac typické pre severné Slovensko,“ špecifikovala Antolová.

Dlhodobo je výskyt pásomnice najvyšší u líšok v okresoch severného Slovenska, kde dosahuje až 40-50 percent a v niektorých okresoch (Martin, Ružomberok, Tvrdošín) dokonca presiahol 60 percent. Odborníčka dodala, že horúce a suché prostredie vajíčka devitalizuje, preto je aj výskyt pásomnice nižší na juhu Slovenska.

Parazitologička podotkla, že v prípade alveolárnej echinokokózy u ľudí sa o sezónnom výskyte nedá hovoriť, prípady sa objavujú v priebehu celého roka.

„Aj keď je pravdepodobné, že sa pacienti nakazili skôr na jar alebo na jeseň, inkubačná doba ochorenia je veľmi dlhá a preto sa ´noví´ pacienti objavujú priebežne,“ ozrejmila.

Pripomenula, že najčastejším hostiteľom pásomnice líščej je líška hrdzavá, preto boli na Slovensku realizované rozsiahle prieskumy, v rámci ktorých bolo vyšetrených viac ako 5000 líšok zo všetkých okresov Slovenska. Výskum, ktorý realizovala Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu SAV, ukázal, že priemerný výskyt E. multilocularis dosiahol 30 percent.

„Pričom na jednu líšku pripadalo v priemere až 1777 pásomníc a ich počet sa pritom pohyboval v rozpätí 1 až 245 000 pásomníc na zviera,“ priblížila Antolová.

Vysvetlila, že líšky a iné mäsožravce sa nakazia po zožratí infikovaného medzihostiteľa, ktorým sú najčastejšie drobné hlodavce. U tých sa na pečeni tvoria cysty, podobne ako u ľudí. Zdôraznila, že u psov je výskyt parazita zriedkavý.

„Je to najmä preto, že pes sa môže nakaziť iba po skonzumovaní nakazeného medzihostiteľa pásomnice. Ak teda pes neloví alebo nekonzumuje hlodavce, je takmer vylúčené, že sa nakazí,“ konštatovala.

Alveolárna echinokokóza je zriedkavé, ale závažné parazitárne ochorenie pečene, ktoré spôsobuje pásomnica líščia. V pečeni vytvára agresívne cystické útvary, ktoré môžu prerastať do okolia a poškodzovať tkanivo, dokonca aj metastázovať do iných orgánov.

Človek sa nakazí po náhodnom požití vajíčok, napríklad pri práci s kontaminovanou pôdou, po konzumácii neumytého ovocia či zeleniny (najčastejšie lesných plodov) kontaminovaných pôdou obsahujúcou vajíčka parazita.


Súvisiaci článok
Pozor, nejedzte neumyté lesné ovocie! Líšky v Žilinskom kraji prenášajú nebezpečné ochorenie ničiace pečeň
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť