Nemocnica v Ružomberku bola slávnostne otvorená presne v nedeľu 14. februára 1915 a je hrdá na to, že už viac ako storočie poskytuje pacientom vysokokvalitnú a súcitnú starostlivosť. O významnom výročí informovali zástupcovia nemocnice na webovej stránke.
Ako nemocnica vznikla?
Zástupcovia nemocnice priblížili pri jej výročí aj históriu vzniku. To vynútilo vypuknutie prvej svetovej vojny, a preto mestské zastupiteľstvo v Ružomberku vydalo ešte v auguste 1914 súhlasné stanovisko s jej vybudovaním.
„Prví ranení boli prijatí už v októbri 1914. Uhorský minister vnútra János Sándor 14. februára 1915 nemocnicu slávnostne otvoril. Pracovisko sa podľa plánov malo stať jednou z najväčších pozorovacích staníc v celom Uhorsku, začal sa však jeden transport zranených za druhým. Hlavným správcom za Liptovskú stolicu bol hlavný župan JUDr. Arpád Kyszely, za vojsko plukovník MUDr. Mikuláš Roth a veliteľom bol menovaný štábny lekár Dr. Szégvary," uviedla nemocnica.
V tých časoch tvorilo zdravotnícky komplex 20 nemocničných barakov, 1 laboratórny barak, 4 baraky pre administratívu a ubytovanie, v čase otvorenia boli ďalšie 2 nedostavané. Kapacita takéhoto zdravotníckeho baraku bola 100 ranených.
Pri konci prvej svetovej vojny sa podľa zverejnených informácií nemocnica pretransformovala na invalidovňu a doliečovací ústav s kapacitou 3-tisíc lôžok. Po vzniku Česko-slovenskej republiky došlo k rabovaniu nemocnice. Spustošené baraky v roku 1918 prebral podplukovník zdravotníckeho zboru MUDr. Václav Pixa s oddielom Záložnej nemocnice v Uherskom Hradišti, ktorý mal podľa rozkazu Zemského vojenského veliteľstva pre Slovensko urýchlene vytvoriť záložnú nemocnicu so 120 lôžkami. Túto vojenskú nemocnicu v Ružomberku neskôr nahradila posádková nemocnica.
Jej začiatky boli síce ťažko skúšané, ale už 110 rokov poskytuje úspešnú zdravotnú starostlivosť. V týchto časoch má nemocnica silnú sieť špičkových lekárov, výborných zdravotníckych i nezdravotníckych pracovníkov, ako aj úctihodnú starostlivosť o pacientov v regióne.
Viac o jej zaujímavej histórii sa dočítate na tomto odkaze.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť