Sobota 22. 02. 2025 17:14:18 | Meniny má Etela

Ružomberok zasiahla smutná správa: Navždy odišiel akademický maliar Ján Mráz

Ružomberský rodák a akademický maliar, Ján Mráz, navždy odišiel z tohto sveta. Mesto o smutnej správe informovalo na sociálnej sieti.

Radka Kostánová|13. február 2025|14:00:06

Zdroj: Koláž Žilina SP21/Facebook/Rímskokatolícka farnosť sv. Ondreja - Ružomberok a Mesto Ružomberok

Súvisiaci článok
Tragédia v žilinskej mestskej časti Brodno: Vlak zrazil ďalšieho človeka
Čítajte viac >

Ján Mráz z Ružomberka tento svet opustil v pondelok 10. februára v Mníchove, kde podľa zástupcov mesta dlhodobo žil a pôsobil.

Umelec Mráz robil nielen dobré meno Ružomberku, ale aj samotnému Slovensku, a to priamo za hranicami jeho vlasti. Angažoval sa v mnohých oblastiach, v každej z nich sa prejavil jeho výnimočný talent a všestranná kultúrna osobnosť.

Ružomberský spisovateľ Radislav Kendera pri tejto smutnej správe uviedol aj pár významných udalostí zo života liptovského maliara.

„Ján Mráz sa narodil ako druhý z piatich detí v rodine okresného úradníka 17. februára 1935 v Ru­žomberku. Základné školstvo i gymnázium (1953) absolvoval v rodisku. Vyštudoval Vyššiu pedagogickú školu (Pedagogickú fakultu) v Bratislave – odbor výtvarná výchova – slovenský jazyk a Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (1955 – 1960, respektíve 1963) – maľbu a grafiku (profesor Vincent Hložník). V roku 1962 sa oženil s Jankou Rýdzikovou. Od roku 1963 až do roku 1968 pôsobil na voľnej nohe ako slobodný umelec,“ priblížil Kendera.

Po okupácii Česko-slovenskej republiky vojskami Varšavskej zmluvy Mráz aj s manželkou opustili republiku a od septembra 1968 sa usadili v Mníchove, kde žil až do svojej smrti.

„Začal ako grafik v mníchovskej reklamnej agentúre DORLAND. Od 15. mája 1969 však začal pôsobiť opäť ako slobodný umelec. Pracoval ako reklamný grafik, ilustroval detské knihy (hlavne pre Japonsko), venoval sa voľnej grafike a maľbe. V posledných rokoch sa zameriaval prevažne na portrétnu maľbu. Od 15. februára 1977 mal svoj ateliér v známej mníchovskej Olympijskej dedine,“ uviedol ružomberský spisovateľ.

Na Slovensku ilustroval 12 kníh pre vydavateľstvo Mladé letá a kreslil do detských časopisov, v Japonsku ilustroval tri knižky pre Tokyjské vydavateľstvo GAKKEN a vytvoril rôzne monumentálne veci pre architektúru.

Ružomberský maliar bol skutočne veľmi talentovaný a nezostalo to bez povšimnutia. Mesto mu za jeho celoživotné zásluhy udelilo čestné občianstvo v máji 2015.

„Requiem (zádušná omša) sa za zosnulého sa bude konať v sobotu 22. februára o 11:00 hodine v Kostole sv. Štefana (Slovenská katolícka farnosť Sedembolestnej Panny Márie v Mníchove),“ dodali zástupcovia mesta Ružomberok. Viac o jeho živote si prečítate na tomto odkaze.


Súvisiaci článok
Jednodňová zdravotná starostlivosť očná na Liptove oslavuje 20 rokov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť