Rádiofrekvenčná ablácia je aplikácia vysokej teploty. Do chorej žily zavedú cez malý vpich v koži katéter, spojený s generátorom produkujúcim rádiofrekvenčnú energiu. Všetko sa deje za prísnej ultrazvukovej kontroly. Dávkovanie je veľmi presné, rádiofrekvenčná energia zahrieva žilovú stenu, čím chorú žilu zvnútra poškodí. Žila sa okamžite uzatvára.
„Výhodou tejto metódy sú výborné estetické výsledky, vysoký pooperačný komfort, rýchly návrat k bežným aktivitám, minimalizácia rizika infekcie, skrátenie doby nevyhnutného nosenia elastickej kompresie dolných končatín, skrátenie doby práceneschopnosti,“ uvádza na Facebooku Kysucká nemocnica.
FOTO: angologia.sk
Výkon robia iba v lokálnej anestézii a medzi benefity patrí aj menší výskyt krvných výronov (krv uniknutá do okolitého tkaniva, červeno-modrasté sfarbenie pri povrchových poraneniach žíl), minimálne množstvo pooperačných jaziev, aj zníženie bolestivosti po výkone. Pacient môže chodiť hneď po skončení zákroku a k bežným činnostiam sa vráti do niekoľkých dní.
Kŕčové žily sú veľmi rozšíreným civilizačným ochorením, ktorým trpí 40 – 60 % žien a 20 – 30 % mužov. Objavujú sa v prípade, keď chlopne v žilách nepracujú správne. Krv sa preto hromadí a tlak v žilách sa zvyšuje. Tým strácajú svoju pružnosť, naťahujú sa, rozširujú a vystupujú na povrch. Ak sa prvé príznaky tohto ochorenia včas neliečia, dochádza k jeho rozvoju, objavuje sa pocit „ťažkých nôh“, pocit únavy, opuchy a bolesti dolných končatín. V ďalších štádiách ochorenia vznikajú poruchy prekrvenia kože na predkolení a dochádza k tvorbe vredov predkolenia. Tie už predstavujú veľmi nepríjemnú a ťažko zvládnuteľnú komplikáciu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť