Významné výročie na Orave
Pracovníci Slovenského ústavu pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v spolupráci s Oravským múzeom už v roku 1960 zdokumentovali všetky hodnotné architektonické objekty tradičnej ľudovej kultúry v regióne, ktoré sa stali základom štátneho zoznamu pamiatok.
Erika Kulášová, etnografka na webovej stránke Oravského múzea informovala, že o tri roky neskôr bol zhotovený investičný zámer na vybudovanie múzea ľudovej architektúry, avšak kľúčovou aktivitou pre nich bolo získanie vhodných pozemkov, na ktorých by sa výstavba múzea realizovala. Podľa informácií z Oravského múzea získali súhlas od Československých štátnych lesov na delimitáciu pozemkov pod Oravským hradom.
Lokalitu si vybrali aj preto, že riaditeľ Oravského múzea, ktorý múzeum v tých časoch viedol, Pavol Čaplovič, uplatňoval myšlienku situovania takejto expozície pod hradom, ako kontrast medzi kultúrou poddaných a feudálov. Na základe týchto kritérií bola vytypovaná lokalita Brestová v Zuberci.
Zdroj: oravskemuzeum.sk/A. Mužlaiová
„Od roku 1966 sa postupne uskutočňovala výstavba a inštalácia jednotlivých objektov ľudovej architektúry, vybraných vďaka výsledkom intenzívneho výskumu ľudového staviteľstva na Orave. Autorom etnografickej koncepcie múzea bol pracovník Oravského múzea PhDr. Juraj Langer, CSc., autorkou urbanisticko-architektonickej štúdie Ing. arch. Mária Slováková. Investorom stavby sa stalo vtedajšie Krajské pamiatkové stredisko v Banskej Bystrici a generálnym dodávateľom Pamiatkostav Žilina. V septembri v roku 1967 bol položený základný kameň pre výstavbu Múzea oravskej dediny. Postupne sa tu premiestňovali vzácne objekty ľudového staviteľstva z celého regiónu. V roku 1975 bolo verejnosti slávnostne sprístupnených prvých 21 usadlostí, ku ktorým v nasledujúcom období pribúdali ďalšie," doplnila Kulášová.
Budovanie múzea pokračovalo ďalej
Po slávnostnom otvorení múzea sa pokračovalo ďalej. V roku 1980 prevzalo Oravské múzeum od Okresnej pamiatkovej správy areál Múzea oravskej dediny v Zuberci aj s príslušnými pracovníkmi a zariadením.
Zdroj: oravskemuzeum.sk/Matyjasovszký
„V rozpätí rokov 1985 – 1992 pokračovala v Múzeu oravskej dediny Zuberec výstavba plánovaných objektov. V roku 1989 prebiehali prípravy na odovzdanie celého areálu Múzea oravskej dediny Zuberec do užívania Oravského múzea. Snahy obce Zuberec, o získanie Múzea oravskej dediny do svojej správy, boli naplnené v roku 1991. Obec sa zaviazala Múzeum oravskej dediny naďalej budovať, prevádzkovať a zveľaďovať pod patronátom Slovenského pamiatkového ústavu a pod dozorom jedného z autorov PhDr. Juraja Langera, CSc," uviedla etnografka.
Medzi najstaršie stavby v oravskom skanzene patrí podľa slov Kulášovej kostol z obce Zábrež, ktorého pôvod siaha pravdepodobne do 15. storočia. Z prelomu 17. a 18. storočia je rekonštrukcia remeselného domu z Veličnej. Avšak, veľmi vzácnou je aj zemianska kúria rodiny Meškovcov z obce Vyšný Kubín pochádzajúca z roku 1752. Súčasťou objektu je latinská škola, v ktorej sa učil aj významný slovenský básnik Pavol Országh Hviezdoslav.
„Dôležitou súčasťou skanzenu sú i technické stavby a zriadenia, ako mlyn, píla, valcha na ubíjanie súkna, kováčska vyhňa a hrnčiarska pec. Pre život dobových vidieckych sídel boli okrem obytných usadlostí, charakteristické i spoločenské (krčma, škola), hospodárske (chlievy, senníky, koliba) a drobné sakrálne stavby (zvonice, prícestné kríže). Atmosféru umocňujú tradične pestované plodiny a pasúce sa domáce zvieratá," dodala etnografka.
Zdroj: oravskemuzem.sk/E. Kulášová
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť