Tlačovú agentúru Slovenskej republiky o tom informovala Tatiana Biskupičová z ekonomického a prevádzkového oddelenia Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva.
„V rámci projektu pripravujeme v spolupráci s poľským partnerom Tatrzański Park Narodowy aj nakrútenie dokumentárneho filmu s podtitulom Červené vrchy-hory, ktoré rozdeľovali a dnes spájajú," uviedla Biskupičová.
Ďalej informovala, že s poľským Tatranským národným parkom budú súbežne spolupracovať aj na projekte Odkrývanie bohatstva spoločného tatranského podzemia, v rámci ktorého bude realizovaný výskum nálezov medvedích lebiek v ľadových jaskyniach po oboch stranách hranice. „Zaujímavé poznatky, ktoré výskum prinesie, vám predstavíme prostredníctvom nových prvkov v jaskyniarskej časti expozície. Obidva projekty sú financované z programu Interreg Poľsko-Slovensko 2021 - 2027," priblížila Biskupičová.
Plánujú tiež odbornú spoluprácu s českým Moravským zemským múzeom a Muzeom Blanenska pri rekonštrukcii kostry hyeny jaskynnej, ktorú sa budú snažiť oživiť prostredníctvom moderných technológií 3D skenovania a 3D tlače. Projekt Oživením hyeny jaskynnej k obohateniu expozícií v pohraničí budú realizovať z dotácie z programu Interreg Slovensko-Česko 2021 - 2027.
Pokračovať bude speleologický prieskum krasových oblastí Slovenska. „Vďaka prostriedkom získaným z Programu Slovensko na projekt Mapovanie a monitoring jaskynných biotopov a modernizáciu Národnej databázy jaskýň sme posilnili tím jaskyniarov. Plánujeme modernizovať meracie prístroje a technické vybavenie pre prieskum a taktiež vozový park. Očakávame, že zefektívnenie práce jaskyniarov pri speleologickom prieskume jaskýň Slovenska môže prispieť k novým objavom jaskynných priestorov v mapovaných lokalitách," dodala Biskupičová.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť