Streda 08. 01. 2025 18:06:32 | Meniny má Severín

Výskum ukázal pokles návštevnosti kostolov na Slovensku: Čoraz viac ľudí sa tam nikdy nevyberie

Na Slovensku klesá podiel ľudí, ktorí chodia pravidelne do kostola a rastie podiel tých, ktorí do kostola nechodia nikdy. Podobne sa znižuje podiel ľudí, čo sa mimo bohoslužieb modlia pravidelne, rastie však podiel tých, čo sa nemodlia nikdy.

TASR|7. január 2025|15:30:06

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Zmluva na 558-tisíc eur: Liptovský Mikuláš investuje do rozšírenia vodovodu a kanalizácie
Čítajte viac >

Ukázal to výskum “Generácie a viera 2024“. O jeho výsledkoch informovala Slovenská akadémia vied na svojom webe.

„Jedným z kľúčových rozmerov náboženskosti je účasť na bohoslužbách. Pri rovnako položenej otázke, ako bola položená viackrát od roku 1991, je vidieť za tri dekády mierny pokles podielu tých obyvateľov Slovenska, ktorí sa zúčastňujú pravidelne bohoslužieb v kostole,“ uviedol Miroslav Tížik zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

82783.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Z výskumu vyplýva, že 38,5 percenta mužov a 28,8 percenta žien sa nikdy nezúčastňuje bohoslužieb. Nepomer u mužov a žien je podľa výsledkov aj medzi návštevnosťou raz za týždeň alebo častejšie (muži 23,7 percenta a ženy 29 percent). Raz za rok alebo menej často chodí podľa výskumu do kostola 20,6 percenta žien a 17,4 percenta mužov.

Výskum bol realizovaný na vzorke 1 245 dospelých obyvateľov Slovenska v období od 4. do 21. októbra 2024. Pre konzorcium pracovísk - Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied, Ústav politických vied Slovenskej akadémie vied a Univerzitu Komenského, ho uskutočnila agentúra Focus. Obsahoval viacero otázok, ktoré boli použité aj v minulých rokoch.


Súvisiaci článok
Vysokoškoláci sa môžu uchádzať o štipendiá na letné školy. Informácie získajú aj v Žiline
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť