Aby sme predišli nebezpečenstvu spojenému s chladom, je nevyhnutné dodržiavať niekoľko základných pravidiel, ktoré nám pomôžu minimalizovať riziko podchladenia. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na svojej webovej stránke priniesol niekoľko užitočných rád, ako si chrániť zdravie počas mrazov.
Nezabúdajte na vhodné oblečenie
Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred chladom, je obliekať sa v niekoľkých vrstvách. Každá vrstva má špecifickú úlohu – základná vrstva by mala odvádzať pot, stredná vrstva poskytuje izoláciu a posledná vrstva (vetrovka alebo zimná bunda) chráni pred vetrom a vlhkom. Nezabudnite na rukavice, čiapku, šál a teplé ponožky. Väčšina telesného tepla uniká práve cez hlavu a končatiny.
„Reakcia organizmu na chlad závisí od ochladenia tela. Už teploty nižšie ako 15°C môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie. Chráňte svoju pokožku pred omrzlinami či inými poškodeniami, najmä ak teplota klesne pod -10°C. Nedotýkajte sa chladných predmetov holými rukami. Plánujte svoje aktivity v závislosti od počasia a prispôsobte ich aktuálnym podmienkam. Udržiavajte telesnú teplotu fyzickou aktivitou a dostatočným prísunom jedla,“ upozornili zástupcovia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a ďalej prízvukovali, že dehydratácia môže zvyšovať citlivosť na chlad, preto je dôležité piť dostatok tekutín, aj keď v zime nemáme taký pocit smädu ako v lete. Čaj alebo teplá voda sú ideálnou voľbou.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
„Pri fyzickej aktivite pite aspoň 2 litre tekutín denne a viac. Vyhýbajte sa príliš studeným nápojom. Vyhýbajte sa alkoholu a kofeínovým nápojom, ktoré zvyšujú riziko podchladenia a vzniku omrzlín. Vyhýbajte sa cvičeniu v mraze, pokiaľ trpíte kardiovaskulárnymi alebo respiračnými ochoreniami. Chráňte deti pred chladom a v prípade potreby pomôžte aj starším ľuďom vo vašom okolí. Všímajte si svoje okolie a zvážte, kto z vašej rodiny, susedov či priateľov by mohol byť ohrozený vplyvom mrazivého počasia a pomôžte mu chrániť sa v zimnom období,“ doplnili kompetentní z úradu.
Čo robiť v prípade podchladenia?
Podchladenie nastáva, keď telo stráca viac tepla, než je schopné produkovať, a telesná teplota klesne pod 35°C. V prípade podchladenia je nevyhnutné konať okamžite, pretože ak nie je liečené, môže viesť k vážnym zdravotným problémom alebo dokonca k smrti. Príznaky podchladenia zahŕňajú:
- chladnú a bledú pokožku,
- triašku,
- zmätenosť alebo dezorientáciu,
- spomalenie reči a pohybov,
- únavu alebo vyčerpanie.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, postupujte nasledovne. Okamžite vyhľadajte teplé miesto - uistite sa, že osoba s podchladením je v bezpečí, ďaleko od chladu. Zabezpečte suché oblečenie, najlepšie na vrstvy, a zahrievajte ju teplými prikrývkami, nikdy však nezohrievajte telo náhle alebo priamo v horúcej vode, pretože to môže spôsobiť pre telo šok. Začnite zahrievaním rúk, nôh a trupu. Môžete použiť teplé fľaše alebo vankúše.
Dajte podchladenému človeku piť teplé, nie horúce nápoje - čaj alebo polievku, aby sa zohrial zvnútra. Ak podchladenie pretrváva alebo je veľmi závažné, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Telesná teplota pod 30°C môže vyžadovať okamžitú lekársku starostlivosť.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť