Takéto ovocie nielen krásne vyzerá, ale ponúka aj mnoho zdravotných výhod. Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava vyzdvihol jedno z nich - obľúbené „dračie ovocie“.
„Pitahaya je viac známa ako dračie ovocie má šupku, ktorú pokrývajú lístky pripomínajúce dračie šupiny. Poznáme viacero druhov, pričom najčastejšie v našich obchodoch nájdeme ružovú s bielou dužinou a čiernymi semienkami. Existujú však aj druhy so sýtoružovou dužinou. Chuťovo je podobná kivi a hruške. Plody sú veľké a môžu mať hmotnosť až 700 – 800 gramov,“ ozrejmili odborníci z hlavného mesta a pripomenuli, že ide o vyšľachtený kaktus, ktorý pochádza z teplých oblastí Strednej a Južnej Ameriky, ale úspešne sa pestuje aj v juhovýchodnej Ázii, napríklad v Číne, Izraeli a na Filipínach.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Zástupcovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava ďalej uviedli, že jeden plod obsahuje približne 10% dennej dávky vitamínu C, okrem toho aj vitamíny skupiny B, vitamín A, a z minerálov hlavne vápnik, železo, fosfor, draslík, horčík, zinok a selén.
„Má vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín (omega - 3 a omega - 6), tiež dostatok vlákniny a lykopénu, ktorý je výborným antioxidantom. Svojím zložením je toto ovocie veľmi prospešné pre náš imunitný systém; silné antioxidanty pôsobia pri rôznych zápalových procesoch, vláknina podporuje trávenie, polynenasýtené mastné kyseliny prispievajú k zníženiu rizika kardiovaskulárnych ochorení, karotenoidy majú priaznivý vplyv na zrak. Látky, ktoré obsahuje môžu pomôcť zlepšiť pamäť, sústredenie, ale aj upokojiť nervový systém a uľahčiť zaspávanie,“ informovala Mgr. Blažová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Dužina aj šupka dračieho ovocia sú skvelé na vonkajšie použitie – podporujú hojenie rán, majú priaznivý vplyv na pleť a môžeme z nich vytvoriť vyživujúci balzam na vlasy. Tento druh ovocia môžeme využiť pri príprave ovocných šalátov, smoothie alebo na ozdobenie torty a zákuskov. V sušenej forme ho nájdeme tiež, čo nám umožňuje pridať ho napríklad do jogurtu alebo raňajkovej kaše.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť