Nedeľa 14. 07. 2024 10:34:28 | Meniny má Kamil

AKTUÁLNE: Poslanci schválili ochranu pozemkov pod Vuralom, v Bánovej a Trnovom (AKTUALIZOVANÉ)

Mesto Žilina má zabezpečiť právnu ochranu vlastníckych práv k pozemkom v lokalite za Vuralom, pod ihriskom pri kostole v Bánovej a v parku v Trnovom. Rozhodli o tom dnes poslanci veľkou väčšinou hlasov. Skupina siedmych poslancov, pod vedením Miriam Šutekovej sa totiž domnieva, že boli „v minulosti nesprávnymi, nezákonnými i podvodnými prevodmi zbavené vlastníckych práv mesta Žilina“. FOTO: screenshot kanál mesta Žilina na youtube

Michal Filek|13. december 2021|13:30:42

Dvadsaťtri poslancov bolo za. Proti návrhu nehlasoval nikto z 27 hlasujúcich a len štyria sa zdržali. Primátor v rozprave upozorňoval, že návrh je z veľkej časti pre mesto nevykonateľný.

Šutekovej návrh podrobil primátor ostrej kritike. „Chcem upozorniť na to, že hovorí o veciach, ktoré sa udialo v minulosti a za ktoré nenesiem zodpovednosť. Poslankyňa hovorí o troch pozemkoch na území mesta. Tieto pozemky nikdy neboli majetkom mesta.“

Väčšina formulácii uznesenia je, podľa primátora, veľmi vágnych a nekonkrétnych. „Keby prišla za nami, tak by sme si to odkomunikovali, ale ona neprišla,“ hovorí.

Ako dodal, zápis vecných bremien nie je možné uskutočniť bezodkladne. Navyše, je v súvislosti s pozemkom v Bánovej vedené vyšetrovanie a je potrebné počkať na výsledky.

„Moja ponuka je materiál neschváliť a pozývam pani poslankyňu sa o tejto vážnej téme v Žiline rozprávať. Som ochotný a som ústretový. Rozumiem politike, rozumiem, čo chce robiť, ale je to veľmi zlá cesta, ktorú zvolila,“ povedal poslancom pred hlasovaním.

„Klamete a zavádzate. Viete o tom od desiateho mesiaca, že tie pozemky by sme mohli získať späť. Ale zaspalo to a za ten rok nečinnosti sa pozemky pri Vurale vyvinuli tak, že budeme mať problém ich získať späť. A že sa nestretávame? S vami sa stretáva toľko ľudí, ktorí vám o tom hovoria, a vy nič neurobíte. Dá sa to vyriešiť jednoduchými krokmi. Podajme žalobu, zablokujme ten majetok a počkajme na výsledok,“ kontrovala mu Miriam Šuteková.

Martin Kapitulík si myslí, že rozprava o takomto návrhu je kontraproduktívna smerom k eventuálnemu súdnemu spolu. Materiál je, navyše, podľa neho slabý, nepresný a zavádzajúci. „Neviem, či je dobré dávať ľuďom prehnane falošnú nádej, lebo ja si nie som istý tým, že tie pozemky budú niekedy mestské,“ povedal.

Mesto, podľa neho, v tejto veci už veľa krokov robí a poslanci by si mali dať pozor na to, aby svojimi aktivitami nespôsobili viac škody, ako osohu. Aj podľa Fiabáneho, totiž medializácia očakávaných krokov mesta len nahráva druhej strane.


Súvisiaci článok
Skupina poslancov chce vraj chrániť pozemky. „Hlásia sa k arizácii?“ pýta sa vlastník
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť