Viac informácií z terénu a aj o tomto špeciálnom dni poskytol cez tlačovú správu hovorca Prezídia Policajného zboru, Roman Hajek. Začiatkom týždňa tak dostávame všetci príležitosť vnímať tento vážny problém. Každoročne sa formou násilia ovplyvňujú životy miliónov žien a ich rodín. Polícia sa preto zapája do prevencie a boja proti všetkým formám násilia na ženách a vyzýva verejnosť na nulovú toleranciu voči takémuto konaniu.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Hrozné činy a osobné tragédie
Násilie na ženách je mimoriadne vážnou záležitosťou a aj osobnou tragédiou. Spoločenský problém je to aj na Slovensku a ovplyvňuje bezpečnosť, stabilitu a rovnosť. Dôležitý je preto dôraz na rýchlu a efektívnu reakciu v prípadoch domáceho násilia. Polícia spolupracuje so sociálnymi službami a ďalšími partnermi s cieľom poskytnúť obetiam potrebnú podporu a ochranu.
Smutné čísla, ktoré hovoria za všetko
Útoky voči ženám sú aj na Slovensku. Len v roku 2023 polícia zaznamenala celkovo takmer 2 400 prípadov násilnej a mravnostnej kriminality páchanej na ženách a dievčatách. Najčastejšie formy násilia sú domáce násilie a sexuálne násilie. „Obetiam násilia na ženách je k dispozícii Národná linka pre ženy zažívajúce násilie, ktorá funguje na čísle 0800 212 212 a ponúka nonstop podporu, odborné poradenstvo a nasmerovanie na potrebné služby," informoval Hájek.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Policajný zbor zároveň apeluje na občanov, aby nezatvárali oči pred prejavmi násilia vo svojom okolí a aktívne ich oznamovali prostredníctvom tiesňovej linky 158. „Touto cestou sa Policajný zbor prihovára aj obetiam násilia, aby sa s dôverou obrátili na políciu a tieto prípady oznamovali," pokračoval Hájek.
Na elimináciu násilia proti ženám sa myslí aj v športe. Dôkazom je nedeľné stretnutie z 24. novembra Vlkov Žilina proti tímu HKM Zvolen, kde si tento deň uctili veľkým transparentom.
Zdroj: zilina.sp21.sk
Medzinárodný znak pomoci
Pri tejto príležitosti je dôležité pripomenúť aj symbol, ktorý sa stal medzinárodným znakom pomoci obetiam domáceho násilia. Ide o gestikuláciu rukou, ktorá signalizuje, že osoba potrebuje pomoc. Toto gesto, známe ako „Signál pre pomoc“, spočíva v zdvihnutí ruky, dlaňou smerom von, pričom sa najskôr vtiahne palec do dlane a následne prsty zakryjú palec, čím sa vytvorí päsť. Toto gesto môžu obete použiť nenápadne, napríklad počas videohovoru alebo v situácii, kde nie je možné hovoriť o probléme nahlas.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť