S príchodom Vianoc sa neodmysliteľne blíži aj obdobie nákupnej horúčky. Väčšina z nás hľadá ideálne darčeky pre svojich blízkych, pričom stále častejšie využívame online nakupovanie. Tento pohodlný spôsob nakupovania však prináša aj svoje riziká, najmä ak nakupujeme z neoverených stránok. Slovenská obchodná inšpekcia preto zverejnila zoznam rizikových webových stránok, ktorým by sme sa mali vyhnúť.
„Uvedené e-shopy Slovenská obchodná inšpekcia považuje za rizikové z dôvodu nedodržiavania niektorých zákonných povinností, ale aj problematického vymáhania spotrebiteľských práv a individuálnych nárokov. Zaradenie internetových stránok na zoznam rizikových e-shopov je len odporúčaním pre spotrebiteľov, aby nákup na internetových stránkach dôkladne zvážili. V žiadnom prípade ale nejde o úplný zoznam rizikových e-shopov,“ priblížila inšpekcia na oficiálnom webe.
Nakupovanie z neoverených internetových obchodov môže byť veľmi drahé, a to nielen finančne. Zákazníci môžu prísť o svoje peniaze, ak im objednaný tovar nepríde, alebo ak tovar nedosahuje očakávanú kvalitu. Problémom býva aj vymáhanie reklamácií a riešenie sporov, ktoré môže byť u neoverených e-shopov komplikované až nemožné.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Slovenská obchodná inšpekcia sa rozhodla zverejniť zoznam rizikových webových stránok, na ktorých neodporúča nakupovať. Tento zoznam je výsledkom dlhodobého monitorovania a analýz, ktoré inšpekcia vykonáva.
Zoznam rizikových internetových obchodov:
- kutilsro.sk,
- led-zrkadla.sk,
- polskytovar.sk,
- overeny-eshop.sk,
- zlacnenytovar.sk,
- rightdeal.sk,
- mancini.sk,
- urbantrend.sk,
- nakupuj123.sk,
- bonky.sk,
- suprisimo.sk,
- booho.sk,
- finlando.sk,
- rayray.sk,
- fashy.sk,
- gigastore.sk,
- zozu.sk,
- lunzo.sk,
- shopolo.sk,
- alabo.sk,
- mobiluj.sk,
- eleganceshop.sk,
- autoelektrony.sk,
- viagogo.sk,
- rajpradla.sk,
- zasielkonos.sk,
- fashionline.com,
- jordanshoes.com,
- moletka.eu,
- svet-siat.eu,
- vip-moda.eu,
- perfektna.sk,
- kociky-leja.sk,
- elekroeldo.sk,
- sunsea.sk,
- cyklosport-krampl.store.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Jedným zo spôsobov, ako rozpoznať podozrivý e-shop, je absencia zákazníckych recenzií na webe. Ďalším indikátorom môže byť nedostatočná transparentnosť o predajcovi, neuvedený kontakt alebo podmienky reklamácie. Preto je dôležité nakupovať len z overených stránok, ktoré majú dobré recenzie a sú transparentné voči svojim zákazníkom.
„Nároky spotrebiteľov voči predávajúcemu, vzhľadom na jeho sídlo, odporúčame riešiť prostredníctvom Európskeho spotrebiteľského centra v SR, ktoré pomáha spotrebiteľom pri riešení cezhraničných reklamácií v rámci EÚ a poskytuje poradenstvo a pomoc spotrebiteľom pri nákupoch v rámci EÚ. Podnet môžete podať elektronicky na webovej stránke Európskeho spotrebiteľského centra v SR alebo poštou,“ uzavrela Slovenská obchodná inšpekcia.
Vianočné obdobie je časom radosti a obdarúvania. Aby sme predišli sklamaniu a finančným stratám, mali by sme byť pri online nakupovaní obozretní a nakupovať len z overených a dôveryhodných internetových obchodov. Vyhnime sa preto rizikovým e-shopom a užime si Vianoce v pokoji a bezpečí.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť