Detaily o tomto sviatku popísala Konferencia biskupov Slovenska na svojom webe. „Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998," popísala konferencia úvodný detail tohto dňa. Je zaujímavé, že písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín „očistec“ sa v ňom nenachádza. Teológia očisťovania podľa historikov vznikala až v 3. storočí a odborný termín očistec bol zavedený až v 12. storočí.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo
V prípade očistcov sa angažoval pápež Gregor Veľký
Bol to práve pápež Gregor Veľký, ktorý pôsobil v rokoch 590 až 604, kedy sprístupnil náuku o očistci širokým vrstvám veriacich. „S náukou o očistci úzko súvisí sviatok dušičiek – Spomienka na všetkých verných zosnulých. Spomienku zaviedol opát Odilo v roku 998 v burgundskom kláštore Cluny – na druhého novembra, hneď po Sviatku Všetkých svätých," informovala konferencia biskupov.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR
História Pamiatky zosnulých v zahraničí
Odborníci nahliadajú na Pamiatku zosnulých aj cez optiku zahraničného diania. „V Ríme v roku 1311 začali sláviť Spomienku na všetkých verných zosnulých a odtiaľ sa rozšírila do celej Cirkvi. Koncom 15. storočia začali kňazi vo Valencii v Španielsku na dušičky celebrovať tri sväté omše. Benedikt XIV. v roku 1748 tento zvyk odobril a rozšíril. Ďalší pápež Benedikt XV. v roku 1915 povolil slúžiť tri sväté omše všetkým kňazom na celom svete," dodala stránka Konferencie biskupov Slovenska.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Roman Hanc
Domáce zvyklosti počas Pamiatky zosnulých
Veriaci ľudia v deň Pamiatky zosnulých nábožne navštívia kostol alebo kaplnku a pomodlia sa Modlitbu Pána a urobí sa vyznanie viery. Je tu aj možnosť získať úplné odpustky, ktoré sa môžu privlastniť iba dušiam v očistci. Tieto úkony sa robia raz denne od 1. novembra do 8. novembra.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť